Dodano obiekt do kolekcji Dodano obiekt do kolekcji
Wróć Wróć

Wyścigi warszawskie (Wyścigi na Polu Mokotowskim)

January Suchodolski

1849

Na wystawie Gabinet Widoków Warszawy

Wyścigi konne należały w XIX wieku do ulubionych rozrywek warszawiaków. Uważa się, że pierwszy wyścig w Warszawie odbył się w 1777 roku na drodze z Woli od Zamku Ujazdowskiego. Terenem kolejnych, nieoficjalnych wyścigów w pierwszych dekadach XIX wieku były ulica Marszałkowska i plac za Łazienkami. Pierwszy profesjonalny wyścig odbył się w 1841 roku na Polu Mokotowskim, gdzie zbudowano specjalny owalny tor oraz drewniane trybuny. Tor ten zobaczyć można na obrazie Januarego Suchodolskiego z 1849 roku. Początkowo była to rozrywka przeznaczona przede wszystkim dla przedstawicieli arystokracji i burżuazji, którzy utrzymywali prywatne konie wyścigowe i jeźdźców. W dniu gonitwy przybywali na pole w eleganckich powozach. Była to okazja do popisywania się swoimi końmi, pokazania się publicznie oraz nawiązania na neutralnym gruncie kontaktów z wysokiej rangi Rosjanami, którzy również chętnie przyjeżdżali oglądać wyścigi. Coraz więcej było też zwykłych widzów, którzy bezpłatnie przyglądali się gonitwom z daleka (trybuny były płatne). Z czasem zorganizowano tzw. totalizator, czyli zakłady pieniężne, na których można była zarówno zarobić, jak i stracić. Podczas wyścigów niejednokrotnie dochodziło do nadużyć – gonitwy ustawiano. W 1887 roku tor przeniesiono bliżej miasta – w okolice ulic Polnej i Nowowiejskiej, czyli dzisiejszego placu Unii Lubelskiej. W 1939 roku, tuż przed wybuchem wojny, uruchomiono nowy tor wyścigów konnych na Służewcu.

Autor opisu: Jacek Bochiński

 • Tytuł: Wyścigi warszawskie (Wyścigi na Polu Mokotowskim)
 • Autor: January Suchodolski
 • Czas powstania: 1849
 • Miejsce powstania: Warszawa
 • Technika: olej
 • Materiał: płótno
 • Wymiary: dzieło: wys. 96 cm, szer. 135 cm; rama: wys. 112,6 cm, szer. 153,5 cm, głęb. 7 cm
 • Sygnatury: niesygnowany
 • Typ obiektu: obraz
 • Numer inwentarza: MHW 2054

Zespół Muzeum sukcesywnie opracowuje zbiory i stopniowo uzupełnia informacje o obiektach. Jeżeli jednak posiadasz dodatkową wiedzę na temat tego obiektu, prosimy, skontaktuj się z nami, pisząc na adres e-mailowy kolekcje@muzeumwarszawy.pl.

Bibliografia

 • Album Warszawski. Obraz miasta w zbiorach Muzeum Historycznego m. st. Warszawy, oprac. zbiorowe pod red. J. Durko, Warszawa 2000, poz. 187 na s. 197; Warszawa w latach 1795-1864. Katalog ekspozycji Muzeum Historycznego m.st. Warszawy, oprac. Jan Kosim i inni, Warszawa 1960, poz. 349; Sroczyńska K., January Suchodolski, Warszawa 1961, poz. 139; Sztuka warszawska od średniowiecza do poł XX w. Kastalog wzstawy jubileuszowej zorganizowanej w stulecie powstania Muzeum Narodowego 1862-1962, Warszawa 1962, poz. 557; Dary i Nabytki 1945-1970. Katalog Wystawy w Muzeum Historycznym m. st. Warszawy, Warszawa 1970, poz. 38; Liszewska K., Warszawa u slikarstvu XIX i XX veka [katalog wystawy Muzeum Historycznego m.st. Warszawy w Belgradzie], Belgrad 1976; Żydzi polscy. Katalog wystawy w Muzeum Narodowym w Krakowie, Kraków 1989, poz. 1185; Rzyska-Laube D., Zbiory artystyczne polskich ziemian na Pomorzu Nadwiślańskim od końca XVIII wieku po czasy dzisiejsze, Gdańsk 2022, s. 459, 522, il. 18 na s. 620; Świętosławska A., Obrazy codzienności. Polskie malarstwo rodzajowe 1 połowy XIX wieku, Warszawa - Toruń 2015, s. 321, il. 114;

Zespół Muzeum sukcesywnie opracowuje zbiory i stopniowo uzupełnia informacje o obiektach. Jeżeli jednak posiadasz dodatkową wiedzę na temat tego obiektu, prosimy, skontaktuj się z nami, pisząc na adres e-mailowy kolekcje@muzeumwarszawy.pl.