Dodano obiekt do kolekcji Dodano obiekt do kolekcji
Wróć Wróć

Butelka z napisem 'Aptekarze Warszawscy'

XIX w.

Butelka z napisem „aptekarze warszawscy” pochodzi z XIX wieku. Zieloną barwę szkła uzyskiwano poprzez dodanie do krzemionki (tlenku krzemu) związków żelaza i chromu. W butelkach tych klienci składów aptecznych mogli nabyć rozmaite płynne produkty lecznicze. Należały do nich wina, kefiry oraz wody mineralne.

Te ostatnie były najpowszechniejsze i od 1824 roku stopniowo zaczęły wchodzić do asortymentu warszawskich aptek. W tym bowiem roku w ogrodzie pałacu Teppera-Dückerta otworzony został Instytut Wód Mineralnych Sztucznych.

Zainteresowanie nowym produktem było tak duże, że wkrótce w Warszawie powstało aż 12 firm produkujących wody mineralne. Były to apteki i małe zakłady zarządzane przez farmaceutów.

Lecznicze wody dzielono na mineralne, sodowe i ziołowe. Część sprowadzano bezpośrednio z uzdrowisk, a część wytwarzano na miejscu.

Na przestrzeni XIX wieku właściciele składów aptecznych coraz liczniej nabywali specjalne urządzenia do wyrabiania „wód mineralnych sztucznych”. W konsekwencji rosło zapotrzebowanie na butelki, do których można było przelać przygotowaną w laboratorium wodę, szczelnie zamknąć i sprzedawać klientom, którzy nie mogli sobie pozwolić na kurację zdrojową w uzdrowiskach.

O popularności wód mineralnych w Warszawie może świadczyć reklama z 1869 roku: „apteka H. Kucharzewskiego w Warszawie. Ulica Senatorska […] utrzymuje główny skład lekarstw Francuzkich i Angielskich, Wód Mineralnych sztucznych wszelkiego gatunku tak w butelkach, jako też i syfonach. […] Przy tejże Aptece egzystujący od lat kilkunastu […] skład główny wód mineralnych naturalnych nadal bez żadnej zmiany prowadzi expedycję tychże wód na jednych i tychże samych zasadach […] — Transporta uskuteczniają się jak najrychlej, pociągami Dróg Żelaznych”.

Warto również wspomnieć, że w dwudziestoleciu międzywojennym w ofercie magistra Klawego znajdowały się tabletki musujące „Vichy”, „Borżom” czy „Ems”, reklamowane hasłem „Wszystkie zdroje mineralne w domu”.

Autor opisu: Marek Łuszczyk

 • Tytuł: Butelka z napisem 'Aptekarze Warszawscy'
 • Wytwórnia: Wytwórnia nieznana
 • Czas powstania: XIX w.
 • Miejsce powstania: Polska
 • Technika: wyrób fabryczny
 • Materiał: szkło
 • Wymiary: dzieło: śr. 8,3 cm; całość: wys. 25,5 cm
 • Sygnatury: niesygnowany
 • Typ obiektu: Szkło apteczne
 • Numer inwentarza: MF 2037

Zespół Muzeum sukcesywnie opracowuje zbiory i stopniowo uzupełnia informacje o obiektach. Jeżeli jednak posiadasz dodatkową wiedzę na temat tego obiektu, prosimy, skontaktuj się z nami, pisząc na adres e-mailowy kolekcje@muzeumwarszawy.pl.

Bibliografia

 • Asendrych-Gempel L., Jakuszko B., Od wód mineralnych do produkcji leków w zakładach farmaceutycznych na terenie Warszawy, [w:] Pamiętnik XXIX Sympozjum Historii Farmacji, red. Lidia Maria Czyż, Płock 2020, s. 19-20. Wiadomości Farmaceutyczne: organ Towarzystwa Farmaceutycznego Warszawskiego, R. 23, 1896, nr 13, s. 1. Dzierżanowski W., Przewodnik warszawski informacyjno-adresowy na rok 1869, Warszawa 1869, s. 463.

Zespół Muzeum sukcesywnie opracowuje zbiory i stopniowo uzupełnia informacje o obiektach. Jeżeli jednak posiadasz dodatkową wiedzę na temat tego obiektu, prosimy, skontaktuj się z nami, pisząc na adres e-mailowy kolekcje@muzeumwarszawy.pl.