Dodano obiekt do kolekcji Dodano obiekt do kolekcji
Wróć Wróć

Widok bramy wjazdowej Portu Lotniczego Warszawa, ulica Puławska

Poddębski, Henryk

jesień 1918 lub wiosna 1919

Wielki kompleks wojskowy, wybudowany na początku XX wieku dla stacjonującego w rosyjskim garnizonie warszawskim Keksholmskiego Pułku Lejb-Gwardii, został umieszczony już poza granicami miasta tuż przy rondzie Mokotowskim zwanym odtąd Keksholmskim a obecnie placem Unii Lubelskiej. Pobliskie lotnisko założone w 1910 roku przez księcia Stanisława Lubomirskiego dla Warszawskiego Towarzystwa Lotniczego Awiata zostało w czasie I wojny światowej zajęte przez armię rosyjska a po jej wycofaniu 5 sierpnia 1915 roku przez niemieckie wojska okupacyjne. Ci ostatni znacząco rozbudowali na tym terenie infrastrukturę lotniczą, m.in.: hangary, budynki dydaktyczne, zaplecze techniczne. Wycofujące się z Warszawy jesienią 1918 roku, chcąc uniemożliwić przejęcie bazy lotniczej z koszarami, niemieckie dowództwo planowało całkowite zniszczenie lotniska. Dzięki akcji polskich oficerów udało się na drodze negocjacji tego uniknąć. Na tym terenie znalazło swoją siedzibę wiele instytucji wojskowych, przede wszystkim Dowództwo Lotnictwa, Doświadczalne Warsztaty Lotnicze, Centralna Składnica Lotnictwa i I Pułk Lotniczy Warszawa.

Fotografia przedstawia: bramę wjazdową na teren lotniska i całych koszar od ulicy Puławskiej (druga znajdowała się po przeciwnej stronie przy ulicy Topolowej, obecnie Aleje Niepodległości), dwa boczne pawilony koszarowe a w głębi budynek dowództwa; przed bramą dobrze widoczne są tory grójeckiej kolejki dojazdowej oraz tory tramwajowe. Eksponowana w Gabinecie Fotografii odbitka została wykonana z oryginalnego negatywu szklanego.

opac. Anna Topolska

  • Tytuł: Widok bramy wjazdowej Portu Lotniczego Warszawa, ulica Puławska
  • Autor: Poddębski, Henryk (1890-11-21-1945-03-04)
  • Czas powstania: jesień 1918 lub wiosna 1919
  • Miejsce powstania: Warszawa
  • Technika: negatyw srebrowo-żelatynowy
  • Materiał: płyta szklana
  • Wymiary: wys. 13 cm, szer. 18 cm
  • Sygnatury:
  • Typ obiektu: fotografia
  • Numer inwentarza: AN 103067

Zespół Muzeum sukcesywnie opracowuje zbiory i stopniowo uzupełnia informacje o obiektach. Jeżeli jednak posiadasz dodatkową wiedzę na temat tego obiektu, prosimy, skontaktuj się z nami, pisząc na adres e-mailowy kolekcje@muzeumwarszawy.pl.

Bibliografia

Zespół Muzeum sukcesywnie opracowuje zbiory i stopniowo uzupełnia informacje o obiektach. Jeżeli jednak posiadasz dodatkową wiedzę na temat tego obiektu, prosimy, skontaktuj się z nami, pisząc na adres e-mailowy kolekcje@muzeumwarszawy.pl.