Dodano obiekt do kolekcji Dodano obiekt do kolekcji
Wróć Wróć

Pudełko z suchym różem firmy Warszawianka

autorstwo nieznane

między 1935 a 1944

Wśród opakowań niewiele jest przedmiotów, których indywidualne historie znamy. W większości przypadków potrafimy opowiedzieć o samych produktach: wiemy, kiedy i przez kogo były wytwarzane, czy były popularne. Często posiadamy także informacje na temat producentów i projektantów samych opakowań. Jednym z tych nielicznych przedmiotów tego typu, których losy są nam dobrze znane, jest maleńkie pudełko po suchym różu do policzków.

Pudełeczko wykonane jest z tektury oklejonej pomarańczowo-cynobrowym papierem, ze złotym, w większości już zatartym, paskiem na krawędziach. Na wieczku znajduje się przedstawienie siedzącej kobiety, trzymającej lusterko i puszek od pudru, czesanej przez służącą. Wewnątrz pudełeczka zachował się róż w kamieniu.

Gdy odwrócimy pudełko, możemy przeczytać na denku: „róż suchy / »Warszawianka« / Kosm. Spółdz. Pracy. W-wa ul. Lubelska 15”. Nadrukowi towarzyszy umieszczony centralnie znak firmowy przedstawiający kobiecą główkę. O producencie różu wiemy niewiele, tylko to, co zamieszczone na pudełku. W prasie nie zachowały się informacje o nim, nie znamy też innych produktów tej warszawskiej firmy. Była zapewne jednym z wielu małych zakładów branży kosmetycznej działających w Warszawie w okresie międzywojennym. Siedziba firmy mieściła się w budynku, którego właścicielem była rodzina Geberów, prowadząca na Kamionku Farbiarnię Parową i Pralnię Chemiczną „Charles Geber”.

Trudno o bardziej kontrastowe tło dla tego drobnego, związanego z podkreślaniem kobiecej urody przedmiotu, niż sceneria wojny. Pudełko z różem należało do Mirosławy Karbowniczek, pseudonim Barbara, sanitariuszki 3 kompanii Szarych Szeregów „Junior” Batalionu „Kiliński”. Pod koniec sierpnia 1944 roku otrzymała je w prezencie od uczestniczki powstania warszawskiego rannej w Śródmieściu Północnym, jako podziękowanie za opiekę. Pani Karbowniczek przechowywała ten wyjątkowy dar przez lata i dopiero w 2011 roku, wraz z innymi przedmiotami związanymi z jej powstańczą działalnością, podarowała go Muzeum. Osobie przyjmującej obiekt do muzealnej kolekcji zwierzyła się, że od czasu do czasu używała tego różu, traktując go zapewne jako osobista pamiątkę czasu młodości i czasu wojny.

Autorka opisu: Lena Wicherkiewicz

 • Tytuł: Pudełko z suchym różem firmy Warszawianka
 • Autor: autorstwo nieznane
 • Wytwórnia: Kosmetyczna Spółdzielnia Pracy 'Warszawianka', Wytwórnia nieznana
 • Czas powstania: między 1935 a 1944
 • Miejsce powstania: Warszawa
 • Technika: druk, klejenie, wyrób fabryczny, techniki introligatorskie
 • Materiał: tektura, papier
 • Wymiary: dzieło: śr. 4,1 cm; całość: wys. 1,2 cm
 • Sygnatury: niesygnowany
 • Typ obiektu: pudełko
 • Numer inwentarza: MHW 28265/a-b

Zespół Muzeum sukcesywnie opracowuje zbiory i stopniowo uzupełnia informacje o obiektach. Jeżeli jednak posiadasz dodatkową wiedzę na temat tego obiektu, prosimy, skontaktuj się z nami, pisząc na adres e-mailowy kolekcje@muzeumwarszawy.pl.

Udział w wystawach

 • "Rzeczy Warszawskie", Muzeum Warszawy, Warszawa, od 9 czerwca 2018, wystawa stała

Bibliografia

 • por. M. Mrukot, Kosmetologia - receptariusz; www.scribd.com

Zespół Muzeum sukcesywnie opracowuje zbiory i stopniowo uzupełnia informacje o obiektach. Jeżeli jednak posiadasz dodatkową wiedzę na temat tego obiektu, prosimy, skontaktuj się z nami, pisząc na adres e-mailowy kolekcje@muzeumwarszawy.pl.