Dodano obiekt do kolekcji Dodano obiekt do kolekcji
Wróć Wróć

Pudełko po kołnierzykach do koszul męskich firmy GeZet

Kotłowicz

między 1930 a 1939

W międzywojniu, kiedy koszule nie były prane tak często jak teraz, a mężczyźni nie posiadali ich tak dużo jak obecnie, odczepiane kołnierzyki stanowiły praktyczne i ekonomiczne rozwiązanie. Pozwalały w prosty sposób zachować czystość – łatwiej i taniej było wyprać i wykrochmalić kołnierzyki niż całą koszulę.

Gdy upowszechniły się pralki, a ceny konfekcji spadły, odpinane kołnierzyki wyszły z użycia. Teraz spotyka się je jedynie okazjonalnie przy koszulach wieczorowych. Pamiątka po tym akcesorium zachowała się w języku, w wywodzącym się z kultury amerykańskiej sformułowaniu „białe kołnierzyki”, określającym status pracowników klasy średniej, przede wszystkim administracji publicznej, a także prawników czy doradców podatkowych.

Zwraca uwagę stylistyka opakowania – nawiązująca do art déco, przejawiająca się w elegancji formy, geometryzacji kształtów i zastosowaniu linii ukośnych. Autorem projektu ilustracji był grafik o nazwisku Kotłowicz, który, co wcale nie jest częste w przypadku projektantów opakowań, umieścił sygnaturę na ilustracji. Nie mamy o nim bliższych informacji, nie znamy nawet imienia. Wiemy, że był popularnym w latach 30. XX wieku grafikiem reklamowym. Jego nazwisko pojawia się na warszawskich drukach reklamowych z tego czasu.

Niewiele możemy także powiedzieć producencie kołnierzyków, firmie GeZet. Jej powtarzająca się nazwa układa się w motyw graficzny na bokach pudełka. Nazwa firmy pochodzi on inicjałów właściciela – G. Zysmana. Firma miała siedzibę w okazałej kamienicy Naimskiego przy ulicy Przejazd 9 (obecnie to okolice kina Muranów). Jak można się dowiedzieć z Warszawskiego Skorowidza Branżowego na lata 1938–39, firma pana Zysmana zajmowała się wytwarzaniem konfekcji damskiej i męskiej. Informacje w Skorowidzu… pozwalają także datować opakowanie.

Pudełko wykonała warszawska firma Technograf. Zakłady Sztuki Graficznej, z siedzibą przy ulicy Żytniej 20. Firma była znanym warszawskim producentem druków akcydensowych i map. Opakowanie zostało wykonane bardzo starannie, jeszcze rzemieślniczymi metodami – papier oklejający pudełko wydrukowany był w technice litograficznej, tak samo jak ilustracja z wieczka.

Samo pudełko jest interesującym przykładem nowoczesnego projektowania opakowań, uwzględniającego jego funkcje: użytkową i reklamową. Autor opakowania starannie przemyślał jego zastosowanie, dostosowując wielkość i kształt pudełka do rozmiaru kołnierzyka i liczby pakowanych sztuk. Zaplanował także rozmieszczenie informacji handlowych. Zawarte są one na wieczku – w postaci stylizowanej ilustracji, informacji o produkcie, znaku firmowego (głowa psa trzymającego w pysku kołnierzyk), na ścianach bocznych, zakomponowanych jako miejsce dla nazwy producenta – „GeZet”, zwielokrotnionej na ukośnych, geometrycznych polach. Lewa ściana boczna zawiera także pole z informacją o modelu kołnierzyka – Chevalier, przypominającego kształtem klasyczny Kent oraz jego rozmiarze – 39. Informacje użytkowo-reklamowe umieszczone są także wewnątrz pudełka – walory kołnierzyków oraz cecha wyróżniającej – charakterystycznym przeszyciu czerwoną nitką po wewnętrznej stronie kołnierzyka.

Autorka opisu: Lena Wicherkiewicz

  • Tytuł: Pudełko po kołnierzykach do koszul męskich firmy GeZet
  • Autor: Kotłowicz
  • Wytwórnia: Technograf
  • Czas powstania: między 1930 a 1939
  • Miejsce powstania: Warszawa
  • Technika: druk, klejenie, wyrób fabryczny
  • Materiał: tektura, papier
  • Wymiary: dzieło: dł. 15,3 cm; całość: wys. 7,1 cm, głęb. 15,6 cm
  • Typ obiektu: pudełko
  • Numer inwentarza: MHW 24364

Zespół Muzeum sukcesywnie opracowuje zbiory i stopniowo uzupełnia informacje o obiektach. Jeżeli jednak posiadasz dodatkową wiedzę na temat tego obiektu, prosimy, skontaktuj się z nami, pisząc na adres e-mailowy kolekcje@muzeumwarszawy.pl.

Sygnatury, napisy, inskrypcje

  • na ilustracji na wieczku wzdłuż prawej krawędzi: Kotłowicz;
    na ilustracji na wieczku w lewym dolnym rogu: Two "Technograf" Sp. Akc. Warszawa

Bibliografia

  • Inf. Warszawski Skorowidz Branżowy 1938/39, s. 92: 'Technograf', Tow. Sp. Akc., Zakłady Sztuki Graficznej, Żytnia 20, tel. 6-55-66; s. 37: Galanteria i konfekcja Damska i Męska - 'Gezet', wł. Zysman G., Fabryka Bielizny Męskiej, / W-wa / ul. Przejazd 9, tel. 11-69-88

Zespół Muzeum sukcesywnie opracowuje zbiory i stopniowo uzupełnia informacje o obiektach. Jeżeli jednak posiadasz dodatkową wiedzę na temat tego obiektu, prosimy, skontaktuj się z nami, pisząc na adres e-mailowy kolekcje@muzeumwarszawy.pl.