Dodano obiekt do kolekcji Dodano obiekt do kolekcji
Wróć Wróć

Bluzka wizytowa w kolorze kości słoniowej

ok. 1908

Wizytowa bluzka damska z jedwabnego szyfonu w kolorze kości słoniowej ma fason charakterystyczny dla początku XX wieku. Zdobią ją plisy i koronki. Pod szyją bluzka wykończona jest stójką, wąskie rękawy przy ramionach mają lekko zmarszczoną główkę, jej dolna krawędź wszyta jest w szeroką listwę i z przodu tworzy modne wybrzuszenie, nazywane odwłokiem osy. To przykład ubioru wizytowego, noszonego popołudniami, strojniejszego niż ubiór domowy, ale zbyt skromnego na wieczorne wyjście. Bluzkę zestawiano z długą, rozkloszowaną spódnicą, w talii ujmowaną paskiem. Wewnątrz na taśmie wszytej w pasie bluzki znajduje się metka firmy – prostokątna naszywka ze znakiem firmowym z przełomu wieków: nazwiskiem „Bogusław Herse” ułożonym z liter, naśladujących odręczne pismo. Ten najsłynniejszy warszawski dom mody założony został w 1868 roku przy ulicy Senatorskiej 10. Od 1899 roku magazyn mieścił się w reprezentacyjnym budynku przy ulicy Marszałkowskiej 150. Oferował klientkom luksusowe ubiory i akcesoria. Modele kilka razy w roku sprowadzano ze znanych pracowni paryskich, szyto je także na miejscu, czasem według projektu właściciela firmy. Okres świetności firmy przypadł na przełom wieków, a schyłek jej popularności przyniosły lata międzywojenne. Dom Mody Bogusław Herse, przez blisko 70 lat prowadzony przez trzy pokolenia rodziny, należał do najbardziej cenionych warszawskich firm.
Autorka opisu: Agnieszka Dąbrowska

  • Tytuł: Bluzka wizytowa w kolorze kości słoniowej
  • Wytwórnia: Bogusław Herse
  • Czas powstania: ok. 1908
  • Miejsce powstania: Warszawa
  • Technika: szycie ręczne, szycie maszynowe
  • Materiał: jedwab, muślin, koronka, ryps, metal
  • Wymiary: dzieło: dł. 56 cm; 61 cm (rękaw); całość: szer. 42 cm
  • Typ obiektu: bluzka
  • Numer inwentarza: MHW 17199

Zespół Muzeum sukcesywnie opracowuje zbiory i stopniowo uzupełnia informacje o obiektach. Jeżeli jednak posiadasz dodatkową wiedzę na temat tego obiektu, prosimy, skontaktuj się z nami, pisząc na adres e-mailowy kolekcje@muzeumwarszawy.pl.

Sygnatury, napisy, inskrypcje

  • sygn.w talii od wewnątrz na rypsowej taśmie metka, na której haftowany złotą nitką napis: Bogusław Herse | Varsovie

Udział w wystawach

  • "Rzeczy Warszawskie", Muzeum Warszawy, Warszawa, od 9 czerwca 2018, wystawa stała

Bibliografia

  • Dąbrowska A., Gabinet ubiorów, w: Rzeczy Warszawskie, praca zbiorowa, Warszawa 2017, s. 114 -115; Dąbrowska A., Herse. Warszawski dom mody, Warszawa 2019, s. 214 - 231; Dąbrowska A., Warszawski szyk. O handlu związanym z modą damską w Warszawie w latach 1860 - 1914, 'Rocznik warszawski', t. XXXV, Warszawa 2007, s. 135; Sieradzka A., Kostiumologia polska jako nauka pomocnicza historii, Warszawa 2013, s.38; Warszawski szyk. Ubiory i akcesoria z kolekcji Muzeum Historycznego m. st. Warszawy, [zestaw pocztówek towarzyszacych wystawom w Pałacu Herbsta w Łodzi, Muzeum - Pałacu w Wilanowie, Muzeum Podlaskim w Białymstoku], Warszawa 2008 [repr.];

Zespół Muzeum sukcesywnie opracowuje zbiory i stopniowo uzupełnia informacje o obiektach. Jeżeli jednak posiadasz dodatkową wiedzę na temat tego obiektu, prosimy, skontaktuj się z nami, pisząc na adres e-mailowy kolekcje@muzeumwarszawy.pl.