Dodano obiekt do kolekcji Dodano obiekt do kolekcji
Wróć Wróć

Bluza mundurowa Włodzimierza Rajmunda Cabana 'Rysia', 'Kajtka' z 1 kompanii Batalionu AK 'Parasol'

autorstwo nieznane

między 1936 a 1944

Na wystawie Gabinet Relikwii

Przedwojenna bluza mundurowa uszyta została z drelichu koloru khaki, zapinana jest z przodu na metalowe guziki z orzełkami w koronie, na piersiach ma dwie kieszenie zapinane na takie same guziki. Na lewym rękawie bluzy znajduje się czerwona tarcza z białym parasolem – oznaką powstańczego oddziału, na ramionach są pagony zapięte na guziki z naszytą jedną belką oznaczającą stopień starszego strzelca. Bluza została skrócona w pasie i dopasowana do sylwetki młodego właściciela. Należała do Włodzimierza Rajmunda Cabana „Rysia”, „Kajtka” (1929–2007). Brał on udział w konspiracji jako harcerz 16 Drużyny im. Władysława Jagiełły w „Roju Ziem Zachodnich” w Chorągwi Warszawskiej „Ul Wisła” Zawiszy Szarych Szeregów.

W powstaniu warszawskim zgłosił się na ochotnika do harcerskiego Batalionu AK „Parasol” na Woli. Od tamtego momentu nosił bluzę mundurową, którą otrzymał od swojej matki Ireny Caban. Walczył jako starszy strzelec w 1 kompanii pod dowództwem harcmistrza plutonowego podchorążego Stanisława Leopolda „Rafała” na Woli i Starym Mieście. Był ranny podczas walk w getcie i leczył się w szpitalu przy ulicy Kilińskiego. Po tym, jak „Rysio” przeszedł kanałami do Śródmieścia Północnego, odłamek artyleryjski ciężko zranił go w prawe ramię, o czym świadczy widoczny ubytek materiału w bluzie. Przebywał w szpitalach powstańczych: w kinie „Atlantic” przy ulicy Chmielnej 33 i przy ulicy Mokotowskiej 55. Bluzę nosił również podczas pobytu w lazarecie Gross-Lübars, który podlegał stalagowi XI A Altengrabow. Nosił numer jeniecki 46930. Następnie został skierowany do podobozu w Aschersleben. Po zakończeniu wojny służył w wojsku amerykańskim i w 1947 roku wrócił do Polski, przywożąc ze sobą tę cenną pamiątkę. W 2013 roku rodzina przekazała bluzę do zbiorów Muzeum Warszawy.

Autor opisu: Julian Borkowski

 • Tytuł: Bluza mundurowa Włodzimierza Rajmunda Cabana 'Rysia', 'Kajtka' z 1 kompanii Batalionu AK 'Parasol'
 • Autor: autorstwo nieznane
 • Czas powstania: między 1936 a 1944
 • Miejsce powstania: Warszawa
 • Technika: szycie maszynowe, szycie ręczne, wycinanie, farbowanie, odlewanie
 • Materiał: drelich, metal
 • Wymiary: dzieło: dł. 52 cm; całość: szer. 43 cm
 • Sygnatury: niesygnowany
 • Typ obiektu: bluza
 • Numer inwentarza: MHW 28740

Zespół Muzeum sukcesywnie opracowuje zbiory i stopniowo uzupełnia informacje o obiektach. Jeżeli jednak posiadasz dodatkową wiedzę na temat tego obiektu, prosimy, skontaktuj się z nami, pisząc na adres e-mailowy kolekcje@muzeumwarszawy.pl.

Bibliografia

 • Stachiewicz P., 'Parasol' Dzieje oddziału do zadań specjalnych Kierownictwa Dywersji Komendy Głównej Armii Krajowej, Warszawa 1984 Wróblewski J., Gryf. Pałacyk Michla, Żytnia, Wola, Warszawa 2016

Zespół Muzeum sukcesywnie opracowuje zbiory i stopniowo uzupełnia informacje o obiektach. Jeżeli jednak posiadasz dodatkową wiedzę na temat tego obiektu, prosimy, skontaktuj się z nami, pisząc na adres e-mailowy kolekcje@muzeumwarszawy.pl.