Dodano obiekt do kolekcji Dodano obiekt do kolekcji
Wróć Wróć

Hipolit Wawelberg

Gabowicz, Józef Mojżesz

1901

Na wystawie Gabinet Brązów Warszawskich

Popiersie mężczyzny przedstawia Hipolita Wawelberga ubranego w surdut – najbardziej popularny ubiór męski noszony do godziny 18. Na szyi ma charakterystyczny fular. Była to miękka, cienka tkanina z jedwabiu lub z półjedwabiu. Początkowo fulary białe, zarzucone zostały na rzecz koloru czarnego. Hipolit Wawelberg, wywodził się z ubogiej rodziny wyznania mojżeszowego. Jego dziad był tragarzem ulicznym, natomiast ojciec – zaczynał pracę w składzie żelaza, a z czasem założył mały kantor, który dzięki pracowitości i sprzyjającym okolicznościom przekształcony został w dom bankowy. Hipolit Wawelberg brał udział w powstaniu styczniowym, a po jego upadku został wysłany przez ojca na studia do Akademii Handlowej w Berlinie. Następne lata spędził w Petersburgu, kierując filią rodzinnego interesu. Po śmierci ojca w 1891 roku, przejął pełny zakres prac. Hipolit Wawelberg to jeden z najbogatszych Polaków 2 połowy XIX wieku, ale także filantrop, szczególnie zasłużony dla Warszawy. Najbardziej znanym jego przedsięwzięciem jest Kolonia Wawelberga – zespół tanich domów mieszkalnych dla robotników przy ulicy Górczewskiej i ulicy Wawelberga. Hipolit Wawelberg znany był także z licznych dotacji na rzecz najbiedniejszej ludności. Wspierał leczenie gruźlików, zapewniał stypendia dla młodzieży polskiej studiującej w Rosji i finansował koszerne kuchnie dla ubogich Żydów. Był też fundatorem Szkoły Technicznej Wawelberga i współzałożycielem Muzeum Przemysłu i Rolnictwa w Warszawie. Wspierał prasę i publikacje literatury polskiej. Jego działalność opierała się na budowaniu zgodnych relacji między ludnością polską i żydowską. Zmarł w 1901 roku i został pochowany obok swojej żony – na warszawskim cmentarzu żydowskim przy ulicy Okopowej.

  • Tytuł: Hipolit Wawelberg
  • Autor: Gabowicz, Józef Mojżesz (1862-07-14-1932-03-14)
  • Wytwórnia: Leon Kranc (Krantz)
  • Czas powstania: 1901
  • Miejsce powstania: Warszawa
  • Technika: odlewanie, patynowanie
  • Materiał: brąz
  • Wymiary: dł. 23 cm; całość: wys. 54 cm, szer. 33 cm
  • Sygnatury:
  • Typ obiektu: popiersie, rzeźba
  • Numer inwentarza: MHW 19267

Zespół Muzeum sukcesywnie opracowuje zbiory i stopniowo uzupełnia informacje o obiektach. Jeżeli jednak posiadasz dodatkową wiedzę na temat tego obiektu, prosimy, skontaktuj się z nami, pisząc na adres e-mailowy kolekcje@muzeumwarszawy.pl.

Bibliografia

Zespół Muzeum sukcesywnie opracowuje zbiory i stopniowo uzupełnia informacje o obiektach. Jeżeli jednak posiadasz dodatkową wiedzę na temat tego obiektu, prosimy, skontaktuj się z nami, pisząc na adres e-mailowy kolekcje@muzeumwarszawy.pl.