Dodano obiekt do kolekcji Dodano obiekt do kolekcji
Wróć Wróć

Delfin - fragment fontanny ogrodowej z Villa Regia (Pałacu Kazimierzowskiego)

autorstwo nieznane

przed 1637

Na wystawie Gabinet Detali Architektonicznych

Rzeźba delfina z otwartą paszczą to fragment fontanny ogrodowej z królewskiej Villi Regii (obecnie Pałac Kazimierzowski). Pierwotnie na grzbiecie delfina siedział kupidyn (prawdopodobnie była to figura znajdująca się w zbiorach muzeum pod numerem MHW 2933). Dzieło to sprowadzono do Warszawy z Włoch około 1637 roku w związku z upiększaniem rezydencji z okazji ślubu

Władysława IV z Cecylią Renatą.

Rzeźbę delfina wspominał w wydanym w 1643 roku Gościńcu albo opisaniu Warszawy kompozytor i poeta Adam Jarzębski, gość ogród królewskich:

„Wpadnę na delfinoryba,

Z okrutną paszczęką ryba :

A na niej stoi chłopiątko,

Z jakąś pałką niebożątko”.

W trakcie potopu szwedzkiego doszło do spustoszenia Warszawy. Rabowano zarówno dobra ruchome, jak i detale architektoniczne, a wszystko to spławiano Wisłą do portów nadmorskich. Jeden z ładunków wiozący marmury z Villi Regii zatonął niedaleko Warszawy. Nieudaną próbę odnalezienia zatopionego skarbu podjęto zaraz po zakończeniu walk ze Szwedami. Dopiero jednak w 1906 roku, po około 250 latach, warszawscy piaskarze wydobyli część zrabowanych dekoracji, w tym delfina oraz kupidyna z pałką. Zostały one zidentyfikowane jako detale z Villi Regii właśnie dzięki fragmentowi Gościńca albo opisania Warszawy.

Autorka opisu: Ewa Perlińska-Kobierzyńska

.

 • Tytuł: Delfin - fragment fontanny ogrodowej z Villa Regia (Pałacu Kazimierzowskiego)
 • Autor: autorstwo nieznane
 • Czas powstania: przed 1637
 • Miejsce powstania: Włochy
 • Technika: rzeźbienie
 • Materiał: marmur szary
 • Wymiary: dzieło: wys. 54 cm, szer. 110 cm, głęb. 60 cm
 • Sygnatury: niesygnowany
 • Typ obiektu: rzeźba
 • Numer inwentarza: MHW 479

Zespół Muzeum sukcesywnie opracowuje zbiory i stopniowo uzupełnia informacje o obiektach. Jeżeli jednak posiadasz dodatkową wiedzę na temat tego obiektu, prosimy, skontaktuj się z nami, pisząc na adres e-mailowy kolekcje@muzeumwarszawy.pl.

Bibliografia

 • A. Jarzębski, Gościniec albo opisanie Warszawy 1643r., W 1909, s. 70-71. Katalog wystawy, Sztuka warszawska od średniowiecza do poł XX w., Warszawa 1962, t. I, s. 92, poz. 177. Janusz Onufruk, Rzeźba delfina z ogrodów Vill. Regia w: Spotkania z zabytkami, nr. 2, 2007, s. 34. Album Warszawski/Warschauer Album. Obraz miasta w zbiorach Muzeum Historycznego m. st. Warszawy; opr. zbiorowe, pod red. Janusza Durko; Warszawa, 2000., poz 51, s. 83. Narodziny Stolicy - Warszawa w latach 1596-1668, katalog wystawy, Zamek Królewski w Warszawie, Warszawa 1996, s. 332, poz. IX 23.

Zespół Muzeum sukcesywnie opracowuje zbiory i stopniowo uzupełnia informacje o obiektach. Jeżeli jednak posiadasz dodatkową wiedzę na temat tego obiektu, prosimy, skontaktuj się z nami, pisząc na adres e-mailowy kolekcje@muzeumwarszawy.pl.