Dodano obiekt do kolekcji Dodano obiekt do kolekcji
Wróć Wróć

Plac Teatralny

Zaleski, Marcin

1838

Na wystawie Gabinet Widoków Warszawy

Obraz został namalowany w 1836 roku przez Marcina Zaleskiego, wybitnego warszawskiego wedutystę, autora licznych widoków Warszawy oraz wnętrz stołecznych budowli. Pełnił on funkcję profesora warszawskiej Szkoły Sztuk Pięknych i wykształcił wielu znanych później malarzy, takich jak Wojciech Gerson czy Franciszek Kostrzewski.

Kompozycja była eksponowana na wystawie sztuk pięknych w Warszawie w 1838 roku. W katalogu figuruje pod tytułem Plac przed Teatrem Wielkim z adnotacją, że powstała „z natury”. W 1909 roku obraz otwierał wystawę monograficzną artysty w Towarzystwie Zachęty Sztuk Pięknych w Warszawie. Należał wówczas do hrabiego Tomasza Zamoyskiego, właściciela majątku Jabłoń w powiecie parczewskim i zapewne wisiał w tamtejszym pałacu. Dalsze losy obrazu nie są znane aż do 1973 roku, kiedy pojawił się w ofercie gdańskiej Desy i został zakupiony przez muzeum. Widok był prezentowany na dziewięciu wystawach krajowych i zagranicznych, w tym na monograficznym pokazie prac Marcina Zaleskiego w Muzeum Narodowym w Warszawie na przełomie 1983 i 1984 roku. Przez wiele lat zdobił ekspozycję stałą muzeum. Złocona rama jest prawdopodobnie tą, w którą został oprawiony jeszcze w XIX wieku.

Malarz przedstawił plac Teatralny od strony ulicy Senatorskiej w kierunku placu Bankowego. Po lewej widoczny jest klasycystyczny gmach Teatru Wielkiego. Został on wzniesiony w latach 1825–1833 według projektu Antonia Corazziego częściowo na miejscu wyburzonego siedemnastowiecznego kompleksu handlowo-mieszkalnego zwanego Marywilem – fundacji królowej Marii Kazimiery. Corazzi z przylegającego do Marywilu Domu pod Kolumnami uczynił wschodnie skrzydło teatru (widoczne na pierwszym planie). Do niego dobudował potężny korpus główny z salą teatralną oraz bliźniacze skrzydło zachodnie z Salami Redutowymi. Pierwotnie gmach miał być nową siedzibą Teatru Narodowego. Ukończony po upadku powstania listopadowego nie mógł już otrzymać takiej nazwy. Z polecenia cara Mikołaja I został nazwany Teatrem Wielkim.

W głębi obrazu – na rogu ulicy Wierzbowej i Senatorskiej – widać klasycystyczną kamienicę bankiera i dzierżawcy loterii Jana Krzysztofa Petyskusa. Z prawej strony plac zamknięty jest budynkiem ratusza. Ten dawny pałac Jabłonowskich w 1817 roku stał się siedzibą władz miejskich, po tym, jak przeniesiono ją z Rynku Starego Miasta. Statycznie ujęty widok został ożywiony ciemnymi, burzowymi chmurami, które zakrywają niebo z lewej strony, oraz zróżnicowaniem walorowym rozświetlonej fasady teatru i zacienionej – ratusza.
Autor opisu: Jacek Bochiński

  • Tytuł: Plac Teatralny
  • Autor: Zaleski, Marcin (1796-1877-09-16)
  • Czas powstania: 1838
  • Miejsce powstania: Warszawa
  • Technika: olej
  • Materiał: płótno
  • Wymiary: wys. 81 cm, szer. 123 cm; rama: wys. 100 cm, szer. 142 cm, gł. 10 cm
  • Sygnatury:
  • Typ obiektu: obraz
  • Numer inwentarza: MHW 18197

Zespół Muzeum sukcesywnie opracowuje zbiory i stopniowo uzupełnia informacje o obiektach. Jeżeli jednak posiadasz dodatkową wiedzę na temat tego obiektu, prosimy, skontaktuj się z nami, pisząc na adres e-mailowy kolekcje@muzeumwarszawy.pl.

Bibliografia

Zespół Muzeum sukcesywnie opracowuje zbiory i stopniowo uzupełnia informacje o obiektach. Jeżeli jednak posiadasz dodatkową wiedzę na temat tego obiektu, prosimy, skontaktuj się z nami, pisząc na adres e-mailowy kolekcje@muzeumwarszawy.pl.