Kolaż jest nierzeczywistym widokiem warszawskiego Starego Miasta. W panoramę ulicy Brzozowej, z widoczną kopułą nowomiejskiego kościoła św. Kazimierza, artysta wkomponował ośnieżony masyw górski. W efekcie stworzył iluzję obecności wysokich gór w Warszawie, które miałyby otaczać najważniejsze przestrzenie stolicy.
Artysta wykorzystywał archiwalne zdjęcia i druki, m.in. pocztówki czy wycinki prasowe z lat 70. i 80. XX wieku. Praca jest utrzymana w stonowanej kolorystyce opartej na brązach i ochrach, będącej pochodną wykorzystywanych materiałów.
Kolaż pochodzi z jednego z jego najsłynniejszych cykli, zatytułowanego „Góry dla Warszawy”, realizowanego przez Jana Dziaczkowskiego między 2009 a 2011 rokiem. Całość powstała w ramach intelektualno-artystycznej prowokacji, której współautorami byli również architekt i krytyk architektury Grzegorz Piątek i dr Marek Pieniążek, geograf z Uniwersytetu Warszawskiego. Efektem ich działań była publikacja, wydana przez Fundację Bęc Zmiana w cyklu „Ekspektatywa”. Postulowali w niej fikcyjne rozwiązanie stołecznego chaosu przestrzennego poprzez wprowadzenie wyimaginowanego pasma górskiego. W tekście pisali: „Zakładamy, że Warszawskie Pasmo Górskie jest przedsięwzięciem publicznym. Zamiast uchwalać przepisy i tworzyć plany, państwo budowałoby WPG jako infrastrukturę, która ma uruchomić i ukierunkować rozwój, tak jak autostrady, magistrale kolejowe, lotniska itd. Zamiast planu – fakt urbanistyczny”. Postulaty dotyczyły skonstruowania gór z produktów miejskiej przemiany materii – codziennych śmieci, nieczystości, gruzu, składowisk przemysłowych i ziemi – które autorzy „wkomponowali” w konkretne przestrzenie stolicy. Muzeum Warszawy zakupiło cztery prace z tego cyklu w ramach dotacji MKiDN.
Autorka opisu: Zofia Rojek
Konsultacje merytoryczne: Piotr Głogowski
Zakupy zrealizowano dzięki dofinansowaniu rozwoju kolekcji ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury – państwowego funduszu celowego. Nazwa zadania: Rozwój kolekcji sztuki współczesnej Muzeum Warszawy.