Dodano obiekt do kolekcji Dodano obiekt do kolekcji
Wróć Wróć

Bez tytułu, z cyklu 'Góry dla Warszawy'

Jan Dziaczkowski

między 2009 a 2011

Kolaż jest nierzeczywistym widokiem warszawskiego Starego Miasta. W panoramę ulicy Brzozowej, z widoczną kopułą nowomiejskiego kościoła św. Kazimierza, artysta wkomponował ośnieżony masyw górski. W efekcie stworzył iluzję obecności wysokich gór w Warszawie, które miałyby otaczać najważniejsze przestrzenie stolicy.
Artysta wykorzystywał archiwalne zdjęcia i druki, m.in. pocztówki czy wycinki prasowe z lat 70. i 80. XX wieku. Praca jest utrzymana w stonowanej kolorystyce opartej na brązach i ochrach, będącej pochodną wykorzystywanych materiałów.
Kolaż pochodzi z jednego z jego najsłynniejszych cykli, zatytułowanego „Góry dla Warszawy”, realizowanego przez Jana Dziaczkowskiego między 2009 a 2011 rokiem. Całość powstała w ramach intelektualno-artystycznej prowokacji, której współautorami byli również architekt i krytyk architektury Grzegorz Piątek i dr Marek Pieniążek, geograf z Uniwersytetu Warszawskiego. Efektem ich działań była publikacja, wydana przez Fundację Bęc Zmiana w cyklu „Ekspektatywa”. Postulowali w niej fikcyjne rozwiązanie stołecznego chaosu przestrzennego poprzez wprowadzenie wyimaginowanego pasma górskiego. W tekście pisali: „Zakładamy, że Warszawskie Pasmo Górskie jest przedsięwzięciem publicznym. Zamiast uchwalać przepisy i tworzyć plany, państwo budowałoby WPG jako infrastrukturę, która ma uruchomić i ukierunkować rozwój, tak jak autostrady, magistrale kolejowe, lotniska itd. Zamiast planu – fakt urbanistyczny”. Postulaty dotyczyły skonstruowania gór z produktów miejskiej przemiany materii – codziennych śmieci, nieczystości, gruzu, składowisk przemysłowych i ziemi – które autorzy „wkomponowali” w konkretne przestrzenie stolicy. Muzeum Warszawy zakupiło cztery prace z tego cyklu w ramach dotacji MKiDN.
Autorka opisu: Zofia Rojek
Konsultacje merytoryczne: Piotr Głogowski

Zakupy zrealizowano dzięki dofinansowaniu rozwoju kolekcji ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury – państwowego funduszu celowego. Nazwa zadania: Rozwój kolekcji sztuki współczesnej Muzeum Warszawy.

 • Tytuł: Bez tytułu, z cyklu 'Góry dla Warszawy'
 • Autor: Jan Dziaczkowski
 • Czas powstania: między 2009 a 2011
 • Miejsce powstania: Warszawa
 • Technika: druk, kolaż
 • Materiał: papier
 • Wymiary: dzieło: wys. 30,1 cm, szer. 23,5 cm; rama: wys. 42,5 cm, szer. 36, 2 cm, głęb. 3,5 cm
 • Sygnatury: niesygnowany, na odwrocie pieczęć autorska
 • Typ obiektu: kolaż
 • Numer inwentarza: MHW 31955

Zespół Muzeum sukcesywnie opracowuje zbiory i stopniowo uzupełnia informacje o obiektach. Jeżeli jednak posiadasz dodatkową wiedzę na temat tego obiektu, prosimy, skontaktuj się z nami, pisząc na adres e-mailowy kolekcje@muzeumwarszawy.pl.

Bibliografia

 • Góry dla Warszawy!/Mountains for Warsaw!, Ekspektatywa_5, Fundacja Bęc Zmiana, Warszawa 2009

Sponsorzy

Zespół Muzeum sukcesywnie opracowuje zbiory i stopniowo uzupełnia informacje o obiektach. Jeżeli jednak posiadasz dodatkową wiedzę na temat tego obiektu, prosimy, skontaktuj się z nami, pisząc na adres e-mailowy kolekcje@muzeumwarszawy.pl.