Dodano obiekt do kolekcji Dodano obiekt do kolekcji
Wróć Wróć

Bez tytułu, z cyklu „Góry dla Warszawy'

Jan Dziaczkowski

między 2009 a 2011

Kolaże zajmowały szczególne miejsce w twórczości Jana Dziaczkowskiego. Wykonywał je w bardzo tradycyjny sposób, za pomocą nożyczek, żyletki i kleju. To technika, z którą obcował od najmłodszych lat: jako dziecko robił wyklejanki wspólnie z ojcem. Przykładał dużą wagę do kwerend wizualnych – kolekcjonował wycinki z dawnej prasy, tworząc w ten sposób duże zbiory, które sukcesywnie wykorzystywał w tworzeniu kolejnych cykli.
Pierwsze serie opracował jeszcze podczas studiów w warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych – w 2007 roku „Pozdrowienia z wakacji”, „Sztuka polska” i „España” zostały wydane w formie książkowej nakładem wydawnictwa Ha!art. Cykl „Góry dla Warszawy”, z którego pochodzi niniejsza praca, powstawał od 2009 do 2011 roku i również został opublikowany w formie książkowej. Kolaże Dziaczkowskiego zostały uzupełnione komentarzami-esejami autorstwa krytyka architektury Grzegorza Piątka i dr. Marka Pieniążka, geografa z Uniwersytetu Warszawskiego. Postulowali w nich wprowadzenie fikcyjnego pasma górskiego, sztucznie stworzonego z produktów przemiany miejskiej materii – śmieci, gruzu, odpadów budowlanych. Tytułowe „Góry dla Warszawy” miały stanowić remedium na chaos przestrzenny, wprowadzać naturalne ramy dla rozwoju urbanistycznego i modyfikować zastany pejzaż.
Prezentowany kolaż przedstawia wyobrażony widok Trasy Łazienkowskiej. Na środku ulicy artysta umieścił strzeliste skały uniemożliwiające przejazd samochodowy w stronę prawobrzeżnej części Warszawy. Zgaszona kolorystyka przedstawienia, utrzymana w błękitach, szarościach, żółcieniach i zieleniach, a także kruchy papier wskazują, że podstawą kolażu są wycinki prasowe, najpewniej z lat 70.

Autorka opisu: Zofia Rojek
Konsultacje merytoryczne: Piotr Głogowski
Zakupy zrealizowano dzięki dofinansowaniu rozwoju kolekcji ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury – państwowego funduszu celowego. Nazwa zadania: Rozwój kolekcji sztuki współczesnej Muzeum Warszawy.


 • Tytuł: Bez tytułu, z cyklu „Góry dla Warszawy'
 • Autor: Jan Dziaczkowski
 • Czas powstania: między 2009 a 2011
 • Miejsce powstania: Warszawa
 • Technika: druk, kolaż
 • Materiał: papier
 • Wymiary: dzieło: wys. 9,6 cm, szer. 12,5 cm; rama: wys. 22,7 cm, szer. 28,8 cm, głęb. 3,5 cm
 • Sygnatury: niesygnowany, na odwrocie pieczęć autorska
 • Typ obiektu: kolaż
 • Numer inwentarza: MHW 31953

Zespół Muzeum sukcesywnie opracowuje zbiory i stopniowo uzupełnia informacje o obiektach. Jeżeli jednak posiadasz dodatkową wiedzę na temat tego obiektu, prosimy, skontaktuj się z nami, pisząc na adres e-mailowy kolekcje@muzeumwarszawy.pl.

Bibliografia

 • Góry dla Warszawy!/Mountains for Warsaw!, Ekspektatywa_5, Fundacja Bęc Zmiana, Warszawa 2009

Sponsorzy

Zespół Muzeum sukcesywnie opracowuje zbiory i stopniowo uzupełnia informacje o obiektach. Jeżeli jednak posiadasz dodatkową wiedzę na temat tego obiektu, prosimy, skontaktuj się z nami, pisząc na adres e-mailowy kolekcje@muzeumwarszawy.pl.