Dodano obiekt do kolekcji Dodano obiekt do kolekcji
Wróć Wróć

Zakład fotograficzny Siemaszkowie. Fotografia przy ulicy Grójeckiej 40, z cyklu 'Fotograf Warszawski'

Antonina Gugała

2016

Witryna zakładu fotograficznego Siemaszkowie w kamienicy przy ulicy Grójeckiej 40, warszawska dzielnica Ochota. Charakterystyczna witryna współgra z modernistyczną architekturą kamienicy z elementami ekspresjonizmu, autorem projektu był Władysława Nałęcza-Raczyńskiego. Kamienicę wybudowano w latach 1928–1931.
W geometrycznej witrynie widoczna jest wystawa fotografii portretowych, po prawej stronie znajduje się reklama świetlna z napisem FOTO.

Cykl Fotograf warszawski Antoniny Gugały stanowi przykład połączenia pracy konceptualnej oraz dokumentalnej praktyki fotograficznej. Jest to projekt ukazujący różne aspekty działalności stołecznych zakładów fotograficznych. Antonina Gugała badała ślady obecności fotografów- rzemieślników w przestrzeni całego miasta. Autorka sporządziła dokumentację witryn 84 zakładów fotograficznych działających w Warszawie w 2016 roku. Podstawową motywacją była chęć zachowania pamięci o miejscach powszechnie kojarzonych z fotografią.
Artystka fotografowała w świetle zastanym, nie dokonywała żadnych manipulacji na obrazie fotograficznym. Przyjęła zasadę wąskiego kadru, aparat ustawiała zazwyczaj naprzeciwko zakładu (czasem jest to widok boczny), czekała, by w kadrze nie pojawili się przechodnie. Takie podejście, zakładające możliwie największy obiektywizm podczas dokumentowania architektury, korzeniami sięga twórczości Bernda i Hildy Becherów, założycieli tzw. szkoły düsseldorfskiej.
Autorka opisu: Karolina Puchała-Rojek

  • Tytuł: Zakład fotograficzny Siemaszkowie. Fotografia przy ulicy Grójeckiej 40, z cyklu 'Fotograf Warszawski'
  • Autor: Antonina Gugała
  • Czas powstania: 2016
  • Miejsce powstania: Warszawa
  • Technika: druk pigmentowy
  • Materiał: papier
  • Wymiary: dzieło: wys. 30 cm, szer. 40 cm
  • Sygnatury: sygnowane ołówkiem
  • Typ obiektu: fotografia
  • Numer inwentarza: AF 38606

Zespół Muzeum sukcesywnie opracowuje zbiory i stopniowo uzupełnia informacje o obiektach. Jeżeli jednak posiadasz dodatkową wiedzę na temat tego obiektu, prosimy, skontaktuj się z nami, pisząc na adres e-mailowy kolekcje@muzeumwarszawy.pl.

Bibliografia

Sponsorzy

Zespół Muzeum sukcesywnie opracowuje zbiory i stopniowo uzupełnia informacje o obiektach. Jeżeli jednak posiadasz dodatkową wiedzę na temat tego obiektu, prosimy, skontaktuj się z nami, pisząc na adres e-mailowy kolekcje@muzeumwarszawy.pl.