Dodano obiekt do kolekcji Dodano obiekt do kolekcji
Wróć Wróć

Kartka pocztowa (całostka) przedwojenna użyta podczas Powstania Warszawskiego i przesłana za pośrednictwem Poczty Polowej

Jerzy Dargiel Henryk, Edward Manteuffel, Jan Piwczyk

październik 1938, 5 września 1944

Na przedwojennej kartce pocztowej (całostce) – wydanej przez przedsiębiorstwo „Poczta Polska Telegraf Telefon”, wydrukowanej w Polskiej Wytwórni Papierów Wartościowych, o wartości 15 groszy, z wizerunkiem Kazimierza Jagiellończyka (1427–1492), króla Polski w latach 1447–1492, siedzącego na tronie na tle mapy Polski – w czasie powstania warszawskiego w zakładzie Z. Kopczyńskiej przy ulicy Świętokrzyskiej 41 ręcznie nadrukowano w czarnym tuszu napisy dotyczące Poczty Polowej. Tak przygotowana kartka trafiła do Śródmieścia Południowego i posłużyła Jerzemu Dargielowi „Henrykowi” (1917–1973), harcmistrzowi z Szarych Szeregów w Oddziale Pocztowym Wilcza 41, do napisania własnych danych, adresu i nazwiska adresata Góreckiego. Na odwrocie, w prawym dolnym rogu, umieścił on tylko jedno słowo łacińskie – „Vale!” („Do widzenia!”) oraz inicjał „He”. Prawdopodobnie w tym samym dniu, 5 września 1944 roku, otrzymał ją Przemysław Górecki (1921–1997), harcmistrz Szarych Szeregów, dotychczasowy komendant całości Poczty Polowej, tymczasowo zamieszkały przy ulicy Marszałkowskiej 81 m. 36, który organizował stanicę dla najmłodszych harcerzy z Zawiszy przy ulicy Mokotowskiej 28. Kartka przeszła cenzurę, o czym świadczą dwie pieczęcie: prostokątna w tuszu niebiesko-czarnym „POCZTA POLOWA/1-VIII-1944/WARSZAWA” oraz okrągła w tuszu niebiesko-fioletowym „POCZTA POLOWA/WARSZAWA” z datą „05-9-44” w środku.
Autor opisu: Julian Borkowski

Zespół Muzeum sukcesywnie opracowuje zbiory i stopniowo uzupełnia informacje o obiektach. Jeżeli jednak posiadasz dodatkową wiedzę na temat tego obiektu, prosimy, skontaktuj się z nami, pisząc na adres e-mailowy kolekcje@muzeumwarszawy.pl.

Sygnatury, napisy, inskrypcje

  • niesygnowany
    He [czarnym długopisem, rewers, prawy dolny róg]
    P. P. T. T. (X-1938) 20.000.000 [awers, lewy dolny róg]
    Druk. Z. Kopczyńska Swiętokrzyska 41. [awers, lewy dolny róg]

Bibliografia

Zespół Muzeum sukcesywnie opracowuje zbiory i stopniowo uzupełnia informacje o obiektach. Jeżeli jednak posiadasz dodatkową wiedzę na temat tego obiektu, prosimy, skontaktuj się z nami, pisząc na adres e-mailowy kolekcje@muzeumwarszawy.pl.