Dodano obiekt do kolekcji Dodano obiekt do kolekcji
Wróć Wróć

Pudełko z pawiem po czekoladkach deserowych ZPC 22 Lipca

autorstwo nieznane

ok. 1968

Na pudełku po czekoladkach umieszczono ilustrację przedstawiającą sylwetkę ptaka, ma ona uproszczony kształt, jakby swobodnie wycięty z czarnego papieru. Na niego nałożone zostały desenie w żywiołowych, mocnych kolorach: pomarańczowym, żółtym, zielonym i fioletowym, odzwierciedlające barwne upierzenie pawia. Ilustracja odwołuje się do stylistyk popularnych w latach 60. XX wieku. Z jednej strony w nowoczesny, zgeometryzowany sposób interpretuje ludowe wzory, a z drugiej – czerpiące z biomorficznych form charakterystycznych dla popularnej w latach 50. i 60. ceramiki w duchu new look.

Paw – symbolizujący urodę, szczęście, sukces i dobrobyt – jest być może zaklinaniem polskiej rzeczywistości lat 60., które charakteryzowały się poodwiliżowym ożywieniem artystycznym, a kontekście społecznym – tzw. małą stabilizacją.

Autorka opisu: Lena Wicherkiewicz

  • Tytuł: Pudełko z pawiem po czekoladkach deserowych ZPC 22 Lipca
  • Autor: autorstwo nieznane
  • Wytwórnia: wytwórnia nieznana
  • Czas powstania: ok. 1968
  • Miejsce powstania: Polska / Warszawa
  • Technika: druk offsetowy barwny, klejenie
  • Materiał: karton, papier
  • Wymiary: wys. 17 cm, szer. 26,2 cm, gł. 3 cm
  • Sygnatury:
  • Typ obiektu: pudełko
  • Numer inwentarza: MHW 30700/a-b

Zespół Muzeum sukcesywnie opracowuje zbiory i stopniowo uzupełnia informacje o obiektach. Jeżeli jednak posiadasz dodatkową wiedzę na temat tego obiektu, prosimy, skontaktuj się z nami, pisząc na adres e-mailowy kolekcje@muzeumwarszawy.pl.

Bibliografia

Zespół Muzeum sukcesywnie opracowuje zbiory i stopniowo uzupełnia informacje o obiektach. Jeżeli jednak posiadasz dodatkową wiedzę na temat tego obiektu, prosimy, skontaktuj się z nami, pisząc na adres e-mailowy kolekcje@muzeumwarszawy.pl.