Dodano obiekt do kolekcji Dodano obiekt do kolekcji
Wróć Wróć

Puszka na słodycze z widokami Warszawy

autorstwo nieznane

między 1918 a 1939

Na wystawie Gabinet Opakowań Firm Warszawskich

To biało-niebieskie, metalowe pudełko stylistyką przypomina ceramiczne wyroby z Delft. Jednak zamiast holenderskich czy egzotycznych pejzaży, typowych dla tej ceramiki, na bocznych ściankach i na wieczku pudełka przedstawiono charakterystyczne widoki polskiej stolicy: plac Zamkowy i Pałac na Wodzie w Łazienkach.

Metalowa szkatułka jest też wyjątkowa z innego powodu. W międzywojniu, kiedy powstało, większość pudełek i puszek wyraźnie propagowała wyroby i producentów. Niebiesko-biała szkatułka z zewnątrz pozbawiona jest jakichkolwiek odniesień do marki czy wyrobu. Patrząc na nie, nie wiemy od razu, z czyjej inicjatywy zostało wyprodukowane, ani co pierwotnie w nim przechowywano. Dopiero uchylenie wieczka rozwiewa tajemnicę. Na jego wewnętrznej stronie umieszczony jest charakterystyczny element identyfikacji znanego warszawskiego producenta słodkości – stylizowany podpis „E. Wedel”. Pomysłodawcą stworzenia takiego „logotypu” był Emil, syn i następca założyciela firmy, Karola. Popis miał on uchronić produkty firmy, cieszącej się coraz większą popularnością, od licznych podróbek.
Firma Wedel była pierwszą w Polsce fabryką czekolady. W 1851 roku przybyły z Turyngii Karol Ernest Wedel założył przy ulicy Miodowej róg Kapitulnej sklep i Parową Fabrykę Czekolady pod firmą C.E. Wedel. Ze względu na wielką popularność w 1865 roku syn założyciela, Emil, przeniósł zakład do nowych zabudowań przy ulicy Szpitalnej. Zaś w latach 30. XX wieku Jan (przedstawiciel kolejnego pokolenia rodziny) zbudował nową fabrykę na Kamionku. W 1949 roku fabrykę znacjonalizowano, a od 1951 do 1989 roku, czyli do momentu prywatyzacji, nosiła nazwę zakładów „22 Lipca d. E. Wedel”. Wyroby firmy do dziś, już pod innym zarządem, cieszą się powodzeniem.

Dokładne obejrzenie pudełka ujawnia jeszcze jednego producenta, tym razem samego opakowania. Pod górną krawędzią, z przodu odczytać można częściowo zatarty napis: „Tłocznia S.A. | Warszawa”. Firma ta była w latach 1920–1939 największym producentem blaszanych opakowań w Warszawie.

Autorka opisu: Lena Wicherkiewicz

 • Tytuł: Puszka na słodycze z widokami Warszawy
 • Autor: autorstwo nieznane
 • Wytwórnia: TŁOCZNIA S.A.
 • Czas powstania: między 1918 a 1939
 • Miejsce powstania: Warszawa
 • Technika: tłoczenie, lakierowanie, cynkowanie
 • Materiał: metal, lakier
 • Wymiary: dzieło: dł. 22,4 cm; całość: wys. 16,7 cm, głęb. 16,6 cm
 • Typ obiektu: puszka
 • Numer inwentarza: MHW 25110

Zespół Muzeum sukcesywnie opracowuje zbiory i stopniowo uzupełnia informacje o obiektach. Jeżeli jednak posiadasz dodatkową wiedzę na temat tego obiektu, prosimy, skontaktuj się z nami, pisząc na adres e-mailowy kolekcje@muzeumwarszawy.pl.

Sygnatury, napisy, inskrypcje

 • na wewnętrznej stronie wieczka, w lewym dolnym rogu: Tłocznia S.A. Warszawa

Bibliografia

 • Rzeczy Warszawskie, praca zbiorowa, Warszawa 2017, s.144-145

Zespół Muzeum sukcesywnie opracowuje zbiory i stopniowo uzupełnia informacje o obiektach. Jeżeli jednak posiadasz dodatkową wiedzę na temat tego obiektu, prosimy, skontaktuj się z nami, pisząc na adres e-mailowy kolekcje@muzeumwarszawy.pl.