Object added to collection Object added to collection
Back Back

Wyścigi warszawskie (Wyścigi na Polu Mokotowskim)

January Suchodolski

1849

On view Gabinet Widoków Warszawy

Wyścigi konne należały w XIX wieku do ulubionych rozrywek warszawiaków. Uważa się, że pierwszy wyścig w Warszawie odbył się w 1777 roku na drodze z Woli od Zamku Ujazdowskiego. Terenem kolejnych, nieoficjalnych wyścigów w pierwszych dekadach XIX wieku były ulica Marszałkowska i plac za Łazienkami. Pierwszy profesjonalny wyścig odbył się w 1841 roku na Polu Mokotowskim, gdzie zbudowano specjalny owalny tor oraz drewniane trybuny. Tor ten zobaczyć można na obrazie Januarego Suchodolskiego z 1849 roku. Początkowo była to rozrywka przeznaczona przede wszystkim dla przedstawicieli arystokracji i burżuazji, którzy utrzymywali prywatne konie wyścigowe i jeźdźców. W dniu gonitwy przybywali na pole w eleganckich powozach. Była to okazja do popisywania się swoimi końmi, pokazania się publicznie oraz nawiązania na neutralnym gruncie kontaktów z wysokiej rangi Rosjanami, którzy również chętnie przyjeżdżali oglądać wyścigi. Coraz więcej było też zwykłych widzów, którzy bezpłatnie przyglądali się gonitwom z daleka (trybuny były płatne). Z czasem zorganizowano tzw. totalizator, czyli zakłady pieniężne, na których można była zarówno zarobić, jak i stracić. Podczas wyścigów niejednokrotnie dochodziło do nadużyć – gonitwy ustawiano. W 1887 roku tor przeniesiono bliżej miasta – w okolice ulic Polnej i Nowowiejskiej, czyli dzisiejszego placu Unii Lubelskiej. W 1939 roku, tuż przed wybuchem wojny, uruchomiono nowy tor wyścigów konnych na Służewcu.

Autor opisu: Jacek Bochiński

 • Title: Wyścigi warszawskie (Wyścigi na Polu Mokotowskim)
 • Artist: January Suchodolski
 • Date: 1849
 • Origin: Warsaw
 • Technique: oil
 • Material: canvas
 • Dimensions: work: height 96 cm, width 135 cm; frame: height 112,6 cm, width 153,5 cm, depth 7 cm
 • Signatures: niesygnowany
 • Object type: obraz
 • Inventory number: MHW 2054

The Museum team continuously develops the collection and updates the information about the objects. If you have additional knowledge about this object, please contact us by writing to the following e-mail address: kolekcje@muzeumwarszawy.pl.

References

 • Album Warszawski. Obraz miasta w zbiorach Muzeum Historycznego m. st. Warszawy, oprac. zbiorowe pod red. J. Durko, Warszawa 2000, poz. 187 na s. 197; Warszawa w latach 1795-1864. Katalog ekspozycji Muzeum Historycznego m.st. Warszawy, oprac. Jan Kosim i inni, Warszawa 1960, poz. 349; Sroczyńska K., January Suchodolski, Warszawa 1961, poz. 139; Sztuka warszawska od średniowiecza do poł XX w. Kastalog wzstawy jubileuszowej zorganizowanej w stulecie powstania Muzeum Narodowego 1862-1962, Warszawa 1962, poz. 557; Dary i Nabytki 1945-1970. Katalog Wystawy w Muzeum Historycznym m. st. Warszawy, Warszawa 1970, poz. 38; Liszewska K., Warszawa u slikarstvu XIX i XX veka [katalog wystawy Muzeum Historycznego m.st. Warszawy w Belgradzie], Belgrad 1976; Żydzi polscy. Katalog wystawy w Muzeum Narodowym w Krakowie, Kraków 1989, poz. 1185; Rzyska-Laube D., Zbiory artystyczne polskich ziemian na Pomorzu Nadwiślańskim od końca XVIII wieku po czasy dzisiejsze, Gdańsk 2022, s. 459, 522, il. 18 na s. 620; Świętosławska A., Obrazy codzienności. Polskie malarstwo rodzajowe 1 połowy XIX wieku, Warszawa - Toruń 2015, s. 321, il. 114;

The Museum team continuously develops the collection and updates the information about the objects. If you have additional knowledge about this object, please contact us by writing to the following e-mail address: kolekcje@muzeumwarszawy.pl.