Object added to collection Object added to collection
Back Back

Pudełko z suchym różem firmy Warszawianka

autorstwo nieznane

między 1935 a 1944

Wśród opakowań niewiele jest przedmiotów, których indywidualne historie znamy. W większości przypadków potrafimy opowiedzieć o samych produktach: wiemy, kiedy i przez kogo były wytwarzane, czy były popularne. Często posiadamy także informacje na temat producentów i projektantów samych opakowań. Jednym z tych nielicznych przedmiotów tego typu, których losy są nam dobrze znane, jest maleńkie pudełko po suchym różu do policzków.

Pudełeczko wykonane jest z tektury oklejonej pomarańczowo-cynobrowym papierem, ze złotym, w większości już zatartym, paskiem na krawędziach. Na wieczku znajduje się przedstawienie siedzącej kobiety, trzymającej lusterko i puszek od pudru, czesanej przez służącą. Wewnątrz pudełeczka zachował się róż w kamieniu.

Gdy odwrócimy pudełko, możemy przeczytać na denku: „róż suchy / »Warszawianka« / Kosm. Spółdz. Pracy. W-wa ul. Lubelska 15”. Nadrukowi towarzyszy umieszczony centralnie znak firmowy przedstawiający kobiecą główkę. O producencie różu wiemy niewiele, tylko to, co zamieszczone na pudełku. W prasie nie zachowały się informacje o nim, nie znamy też innych produktów tej warszawskiej firmy. Była zapewne jednym z wielu małych zakładów branży kosmetycznej działających w Warszawie w okresie międzywojennym. Siedziba firmy mieściła się w budynku, którego właścicielem była rodzina Geberów, prowadząca na Kamionku Farbiarnię Parową i Pralnię Chemiczną „Charles Geber”.

Trudno o bardziej kontrastowe tło dla tego drobnego, związanego z podkreślaniem kobiecej urody przedmiotu, niż sceneria wojny. Pudełko z różem należało do Mirosławy Karbowniczek, pseudonim Barbara, sanitariuszki 3 kompanii Szarych Szeregów „Junior” Batalionu „Kiliński”. Pod koniec sierpnia 1944 roku otrzymała je w prezencie od uczestniczki powstania warszawskiego rannej w Śródmieściu Północnym, jako podziękowanie za opiekę. Pani Karbowniczek przechowywała ten wyjątkowy dar przez lata i dopiero w 2011 roku, wraz z innymi przedmiotami związanymi z jej powstańczą działalnością, podarowała go Muzeum. Osobie przyjmującej obiekt do muzealnej kolekcji zwierzyła się, że od czasu do czasu używała tego różu, traktując go zapewne jako osobista pamiątkę czasu młodości i czasu wojny.

Autorka opisu: Lena Wicherkiewicz

The Museum team continuously develops the collection and updates the information about the objects. If you have additional knowledge about this object, please contact us by writing to the following e-mail address: kolekcje@muzeumwarszawy.pl.

Exhibition history

  • "Rzeczy Warszawskie", Muzeum Warszawy, Warszawa, od 9 czerwca 2018, wystawa stała

References

The Museum team continuously develops the collection and updates the information about the objects. If you have additional knowledge about this object, please contact us by writing to the following e-mail address: kolekcje@muzeumwarszawy.pl.