Object added to collection Object added to collection
Back Back

Pudło firmowe cukierni Lourse'a

autorstwo nieznane

pocz. XX w.

To duże dekoracyjne pudełko na ciastka ze zdejmowaną pokrywką jest pamiątką po działalności cukierni Laurentego Lourse’a. Wykonano je tektury oklejonej kolorowym papierem z motywem fioletowych zawilców z zielonymi listkami i łodyżkami. Elegancja opakowania miała podkreślać ekskluzywność cukierni i wyrafinowany smak jej wyrobów. Krawędzie pudełka ozdobiono złoconym papierem. Pośrodku wieczka widnieje wytłoczona złoconymi literami nazwa firmy: „L. Lourse & Cie / VARSOVIE”, zaś na wewnętrznej stronie pokrywki znajduje się biała romboidalna naklejka z napisem: „L. Lourse & Co / Varsovie”.

Cukiernik Laurenty Lourse przybył do Warszawy z żoną i dwiema siostrami na początku lat 20. XIX wieku ze szwajcarskiej Gryzonii, skąd pochodziło wielu twórców słodyczy. W okresie Królestwa Polskiego, z uwagi na dogodne warunki prowadzenia działalności, w Warszawie osiedlali się rzemieślnicy różnych branż, wśród nich było również liczne grono cukierników. W 1821 roku Lourse otworzył pierwszą cukiernię „w stylu francuskim” przy ulicy Miodowej, naprzeciw kościoła Kapucynów. Sukces lokalu zainspirował go do otwierania kolejnych punktów – bufetów w Teatrze Narodowym przy placu Krasińskich, a w 1833 roku, już po powstaniu nowego gmachu teatru, do stworzenia słynnej Café des Théâtres, z czasem nazwanej Pod Filarami. Cukiernie były znane także z opakowań, etykietek i serwetek, które właściciel sprowadzał z Paryża. W 1840 roku Lourse wyjechał z Warszawy i wrócił do rodzinnej Szwajcarii. Prowadzenie interesów pozostawił siostrzeńcom i bratankom. Następcy dbali o jakość produktów i dobre imię marki, tworząc jej nowe oblicze.
Umieszczona wewnątrz pokrywki nazwa cukierni wskazuje, że pudełko pochodzi z czasów, kiedy cukiernię prowadzili już kolejni następcy założyciela, rodzina Semadenich (od lat 70. XIX wieku). Café Lourse mieściła się już wówczas w Hotelu Europejskim, zajmując narożnik od ówczesnej ulicy Bagińskiego (dzisiaj – Tokarzewskiego-Karaszewicza). W 1915 roku cukiernia przeniosła się na kolejny narożnik, od ulicy Czystej (obecnie Ossolińskich), gdzie istniała do 1944 roku. W okresie międzywojennym kawiarnia Lourse słynęła nie tylko z wybornej kawy i słodyczy – była także intelektualnym i politycznym salonem Warszawy.

Autorka opisu: Lena Wicherkiewicz

  • Title: Pudło firmowe cukierni Lourse'a
  • Artist: autorstwo nieznane
  • Manufacture: wytwórnia nieznana, Laurent Lourse i Spółka
  • Date: pocz. XX w.
  • Origin: Warszawa
  • Technique: druk, klejenie
  • Material: tektura, papier
  • Dimensions: śr. 29 cm; całość: wys. 6,5 cm
  • Signatures:
  • Object type: pudełko
  • Inventory number: MHW 25714/a-b

The Museum team continuously develops the collection and updates the information about the objects. If you have additional knowledge about this object, please contact us by writing to the following e-mail address: kolekcje@muzeumwarszawy.pl.

References

The Museum team continuously develops the collection and updates the information about the objects. If you have additional knowledge about this object, please contact us by writing to the following e-mail address: kolekcje@muzeumwarszawy.pl.