Object added to collection Object added to collection
Back Back

Bluza mundurowa Włodzimierza Rajmunda Cabana 'Rysia', 'Kajtka' z 1 kompanii Batalionu AK 'Parasol'

autorstwo nieznane

między 1936 a 1944

On view Gabinet Relikwii

Przedwojenna bluza mundurowa uszyta została z drelichu koloru khaki, zapinana jest z przodu na metalowe guziki z orzełkami w koronie, na piersiach ma dwie kieszenie zapinane na takie same guziki. Na lewym rękawie bluzy znajduje się czerwona tarcza z białym parasolem – oznaką powstańczego oddziału, na ramionach są pagony zapięte na guziki z naszytą jedną belką oznaczającą stopień starszego strzelca. Bluza została skrócona w pasie i dopasowana do sylwetki młodego właściciela. Należała do Włodzimierza Rajmunda Cabana „Rysia”, „Kajtka” (1929–2007). Brał on udział w konspiracji jako harcerz 16 Drużyny im. Władysława Jagiełły w „Roju Ziem Zachodnich” w Chorągwi Warszawskiej „Ul Wisła” Zawiszy Szarych Szeregów.

W powstaniu warszawskim zgłosił się na ochotnika do harcerskiego Batalionu AK „Parasol” na Woli. Od tamtego momentu nosił bluzę mundurową, którą otrzymał od swojej matki Ireny Caban. Walczył jako starszy strzelec w 1 kompanii pod dowództwem harcmistrza plutonowego podchorążego Stanisława Leopolda „Rafała” na Woli i Starym Mieście. Był ranny podczas walk w getcie i leczył się w szpitalu przy ulicy Kilińskiego. Po tym, jak „Rysio” przeszedł kanałami do Śródmieścia Północnego, odłamek artyleryjski ciężko zranił go w prawe ramię, o czym świadczy widoczny ubytek materiału w bluzie. Przebywał w szpitalach powstańczych: w kinie „Atlantic” przy ulicy Chmielnej 33 i przy ulicy Mokotowskiej 55. Bluzę nosił również podczas pobytu w lazarecie Gross-Lübars, który podlegał stalagowi XI A Altengrabow. Nosił numer jeniecki 46930. Następnie został skierowany do podobozu w Aschersleben. Po zakończeniu wojny służył w wojsku amerykańskim i w 1947 roku wrócił do Polski, przywożąc ze sobą tę cenną pamiątkę. W 2013 roku rodzina przekazała bluzę do zbiorów Muzeum Warszawy.

Autor opisu: Julian Borkowski

 • Title: Bluza mundurowa Włodzimierza Rajmunda Cabana 'Rysia', 'Kajtka' z 1 kompanii Batalionu AK 'Parasol'
 • Artist: autorstwo nieznane
 • Date: między 1936 a 1944
 • Origin: Warsaw
 • Technique: machine sewing, hand sewing, cutting out, dyeing, casting
 • Material: drill, metal
 • Dimensions: work: length 52 cm; whole: width 43 cm
 • Signatures: niesygnowany
 • Object type: bluza
 • Inventory number: MHW 28740

The Museum team continuously develops the collection and updates the information about the objects. If you have additional knowledge about this object, please contact us by writing to the following e-mail address: kolekcje@muzeumwarszawy.pl.

References

 • Stachiewicz P., 'Parasol' Dzieje oddziału do zadań specjalnych Kierownictwa Dywersji Komendy Głównej Armii Krajowej, Warszawa 1984 Wróblewski J., Gryf. Pałacyk Michla, Żytnia, Wola, Warszawa 2016

The Museum team continuously develops the collection and updates the information about the objects. If you have additional knowledge about this object, please contact us by writing to the following e-mail address: kolekcje@muzeumwarszawy.pl.