Object added to collection Object added to collection
Back Back

Kino Skarpa, widok zewnętrzny

Kupiecki, Edmund

1960

Otwarcie w stolicy nowego kina „Skarpa” we wrześniu 1960 roku zbiegło się w czasie z wprowadzeniem na ekrany polskiej superprodukcji – Krzyżaków. Wszystko zaczęło się w 1953 roku od decyzji Stołecznego Zarządu Kin o budowie obiektu i opracowaniu jego projektu przez architektów Zygmunta Stępińskiego i Andrzeja Milewskiego. Autorem wystroju wnętrz został Zbigniew Detyniecki, a zdobiące je terakotowe mozaiki były dziełem malarki Krystyny Kozłowskiej.

Ukończony w 1960 roku dwupiętrowy gmach miał dużą salę kinową z panoramicznym ekranem (12,5×5 m) i 642 miejscami na parterze oraz 320 na balkonie, wyposażoną w klimatyzację i instalacje umożliwiające podłączenie stereofonii. W kabinie operatorów zainstalowano cztery projektory. Budynek o zwartej przysadzistej bryle został umiejscowiony na zapleczu zabudowy Nowego Światu, między ulicami Gałczyńskiego a Kopernika. Miał żelbetonową konstrukcję i dach z płyt prefabrykowanych opierających się na stalowych dźwigarach. Na parterze mieściły się: hol kasowy, szatnia, bufet i poczekalnia z symetrycznie rozmieszczonymi schodami. Na piętrze pozostawiono przestrzeń niezbędną do prezentowania wystaw fotosów i plakatów filmowych. Do wykończenia wnętrz kinowych użyto drewna, lastryko, marmuru Marianna i zwanego „czarnym marmurem” wapienia z Dębnik oraz ceramiki.

Sam budynek elementami okładzinowymi nawiązywał do sąsiadujących z nim nowych domów. Całość, wraz z gablotami reklamowymi i otaczającą je zielenią, została zakomponowana jako przestrzeń ściśle korespondująca z samym obiektem. To popularne i chętnie odwiedzane kino w centrum stolicy przez dziesięciolecia było także wiodącym miejscem prezentacji zagranicznych filmów, najczęściej niedostępnych w normalnej dystrybucji w lach 60.–80. XX wieku, na przeglądach nazwanych Konfrontacjami Filmowymi. Kino zakończyło działalność w 2003 roku. Ten oryginalny obiekt o modernistycznej bryle i ciekawym wystroju wnętrza został rozebrany w 2008 roku. Terakotowe mozaiki dekorujące słupy podtrzymujące dach i balkon sali kinowej zachowały się i znajdują się obecnie w Hospicjum Onkologicznym na Ursynowie. Także jeden z neonów projektu Stępińskiego, zdobiący wnętrze holu, zachował się w Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie. Obecnie na miejscu kina stoi wielopiętrowy apartamentowiec. Prezentowana fotografia pochodzi z przechowywanej w Muzeum Warszawy spuścizny architekta Zygmunta Stępińskiego. Pozostałe odbitki w tym zbiorze, ukazujące budynek i jego wnętrza, to: AF 30064 – AF 30077; AF 30078/1–12; AF 30090 – AF 30092; AF 39678, AF 39692, AF 39693.

Autorka opisu: Anna Topolska

  • Title: Kino Skarpa, widok zewnętrzny
  • Artist: Kupiecki, Edmund (1917-2002)
  • Date: 1960
  • Origin: Warszawa
  • Technique: odbitka srebrowo-żelatynowa
  • Material: papier fotograficzny
  • Dimensions: wys. 20,3 cm, szer. 29,6 cm
  • Signatures:
  • Object type: fotografia
  • Inventory number: AF 30064

The Museum team continuously develops the collection and updates the information about the objects. If you have additional knowledge about this object, please contact us by writing to the following e-mail address: kolekcje@muzeumwarszawy.pl.

References

Sponsors

The Museum team continuously develops the collection and updates the information about the objects. If you have additional knowledge about this object, please contact us by writing to the following e-mail address: kolekcje@muzeumwarszawy.pl.