Object added to collection Object added to collection
Back Back

Tłok pieczętny Zarządu Miejskiego w Warszawie

1939

On view Gabinet Syren Warszawskich

Jak wiele pieczęci odcisnął warszawski urzędnik zanim tłok pieczętny Zarządu Miejskiego trafił do Muzeum? Choć nie poznamy nawet przybliżonej liczby wiemy, że wyprodukowany został w Warszawie z 1938 roku, w pracowni grawerskiej Romana Rocha Kowalskiego przy ulicy Leszno. Odwzorowana na nim sylwetka Syreny to całkiem nowy wzór, ustalony nie bez trudności w okresie międzywojennym. Próby wprowadzenia jednolitego, nowego herbu datują się na początek lat 30. XX wieku. Za prezydentury Zygmunta Słomińskiego, w latach 1930–1933, Magistrat ogłosił konkurs, który nie przyniósł pożądanego wyniku. Po nieudanych próbach współpracy z artystami, takimi jak na przykład Edmund Bartłomiejczyk, na przełomie lat 1935 i 1936 powołano pięcioosobową komisję do ustalenia herbu Warszawy. Jego opracowanie powierzono dwóm artystom: portreciście Stefanowi Norblinowi (1892–1952) i krakowskiemu artyście Feliksowi Szczęsnemu Kwarcie (1894–1980). Ten drugi tworzył na zlecenie prezydenta Stefana Starzyńskiego projekty przedmiotów artystycznych oraz obrazy o tematyce warszawskiej, które ofiarowywano gościom zagranicznym Magistratu. Ostatecznie to właśnie jego projekt został wybrany. Zwróconą w prawo sylwetkę Syreny z tarczą i szablą ułańską wzniesioną do ciosu wieńczyła zamknięta stanisławowska korona królewska. Herb Kwarty cechował się uproszczonym wzorem, przez co nadawał się do łatwego powielania w różnych technikach. Przyjęty przez Radę Miejską (29 września 1937 roku) projekt herbu 31 stycznia 1938 roku uzyskał zatwierdzenie Ministra Spraw Wewnętrznych. Od tego czasu na pieczęciach i drukach miejskich używano wyłącznie tego wzoru.

Pieczęcie warszawskiego Zarządu Miejskiego, których w zbiorach Muzeum jest kilka, wytwarzane były w pracowni grawerskiej Romana Rocha Kowalskiego mieszczącej się w Warszawie, przy ulicy Leszno 23, który prowadził zakład w tej lokalizacji od 1935 do 1940 roku. Po utworzeniu getta warszawskiego przeniósł swój zakład na ulicę Rymarską 2/4.

Krzysztof Zwierz

  • Title: Tłok pieczętny Zarządu Miejskiego w Warszawie
  • Manufacture: Zakład Grawerski Roch Kowalski {2}
  • Date: 1939
  • Origin: Warszawa
  • Technique: grawerowanie, toczenie
  • Material: mosiądz, drewno
  • Dimensions: śr. 3,6 cm; całość: wys. 9,5 cm
  • Signatures:
  • Object type: tłok
  • Inventory number: MHW 18236

The Museum team continuously develops the collection and updates the information about the objects. If you have additional knowledge about this object, please contact us by writing to the following e-mail address: kolekcje@muzeumwarszawy.pl.

References

The Museum team continuously develops the collection and updates the information about the objects. If you have additional knowledge about this object, please contact us by writing to the following e-mail address: kolekcje@muzeumwarszawy.pl.