Prezentowana obligacja ma numer 370143 i opiewała na kwotę 76 złotych.
Magistrat wyemitował ją 25 stycznia 1930 roku w ramach IX. 6% (sześcioprocentowej) Pożyczki Konwersyjnej m.st. Warszawy.
Miasto stołeczne Warszawa systematycznie wypuszczało serię obligacji, które umożliwiały dofinansowanie inwestycji miejskich – budów, planowania i innych.
W ramach tej pożyczki miasto wypuściło obligacje o łącznej wartości 3.026.730 złotych i 40 groszy (o numerach od 357925 do 379304).
Oczywiście, emisja dawała nabywcom szansę na inwestycje – miasto było zobowiązane do wykupywania takich obligacji w pewnych określonych odstępach czasu. W tym przypadku czyniło to dwa razy w roku – 1 kwietnia i 1 października.
Wtedy każdy posiadacz takiej obligacji otrzymywał stosowne dywidendy, czyli konkretne zyski finansowe. Wynosiły one 2 złote i 28 groszy (czyli 6% z kwoty 76 złotych).
Ostatnim terminem wypłaty dywidend był 1 lipca 1945 roku.
Dokument podpisali dwaj urzędnicy miasta – prezydent Zygmunt Słomiński oraz niekreślony ze stanowiska urzędnik magistratu.
Na rewersie znalazł się wyciąg z warunków wypuszczenia obligacji oraz jej plan umorzenia. Sam dokument był dwujęzyczny – polski i francuski.
Obligacja posiadała bogatą szatę graficzną – ornamenty w formie ramki roślinnej z herbem miasta – syreną, a także dwa wizerunki budynków (ratusza – czyli Pałacu Jabłonowskich i Teatru Wielkiego na pl. Teatralnym).
Na sam koniec trzeba dodać, że do obligacji został dołączony talon z kuponami umożliwiającymi odbiór dywidend o numerach 29–40 (za lata 1940–1945). Kupony o numerach 1–28 już odcięto.
Autor opisu: dr Rafał Radziwonka