Object added to collection Object added to collection
Back Back

ul. Solec 83, piętro 4, Solec, Śródmieście, z cyklu 'Na klatce'

Joanna Szpak-Ostachowska

między 2018 a 2019

Widok korytarza bloku mieszkalnego przy ulicy Solec 83, 4 piętro, warszawski Solec, dzielnica Śródmieście. Korytarz zamknięty jest oknem, na podłodze stoją rośliny doniczkowe. Po prawej stronie kadru widoczne przeszklone drzwi. Fotografia z cyklu Na klatce.

Cykl Na Klatce Joanny Szpak Ostachowskiej został wykonany na warszawskich osiedlach mieszkaniowych i ukazuje specyficzne zjawisko zagospodarowywania klatek schodowych poprzez zastawianie ich przedmiotami. Zwyczaj ten, charakterystyczny dla osiedli z długą historią, gdzie społeczność i więzi sąsiedzkie są silne, przejawia się przede wszystkim w wystawianiu na klatkę roślin doniczkowych. Ten gest ma dwa oblicza – z jednej strony jest to wyraz chęci udomowienia przestrzeni wspólnych, ich zazielenienia, nadania funkcji przydomowego ogrodu, z drugiej zaś – na klatkę często trafiają rośliny chore, usychające, które mają tam ostatnią szansę na odratowanie. Fotografie Ostachowskiej pokazują wiele więcej niż tylko rośliny doniczkowe na długich korytarzach bloków z czasów PRL. Widać na nich ogłoszenia, stołki, stoliki, butelki, kalendarze, obrazki, makatki i stojaki, a na drugim planie zobaczyć można też to, co za oknem – osiedla mieszkalne. Fotografowie rzadko wchodzą do wnętrz mieszkań i na klatki schodowe, przede wszystkim dlatego, że wymaga to dodatkowego zaangażowania, przejścia przez barierę drzwi zamkniętych domofonem. Ważnym nawiązaniem do cyklu Ostachowskiej mogą być znajdujące się w zbiorach fotografie wnętrz przedwojennych pałaców Zofii Chomętowskiej. Choć czas, architektura, otoczenie i mieszkańcy (widoczni tylko poprzez przedmioty) pochodzą z innych obszarów i grup społecznych, zasada fotografowania jest bardzo podobna. Seria Chomętowskiej jest wyjątkowa właśnie dlatego, że pokazuje wnętrza, które w sposób zawodowy i zaplanowany nie były w okresie dwudziestolecia międzywojennego fotografowane przez innych. Podobnie jest z cyklem Szpak Ostachowskiej. Cykl ten wpisuje się mocno w zainteresowania samej artystki, wyczulonej na tematy związane z mikro-społecznościami i oddolnymi ruchami, których działania wpływają na wygląd przestrzeni wspólnych.
Autorka opisu: Karolina Puchała-Rojek

  • Title: ul. Solec 83, piętro 4, Solec, Śródmieście, z cyklu 'Na klatce'
  • Artist: Joanna Szpak-Ostachowska
  • Date: między 2018 a 2019
  • Origin: Warsaw
  • Technique: druk atramentowy
  • Material: papier barytowy
  • Dimensions: work: height 36 cm, width 24 cm
  • Signatures: sygnowane ołówkiem
  • Object type: photograph
  • Inventory number: AF 38586

The Museum team continuously develops the collection and updates the information about the objects. If you have additional knowledge about this object, please contact us by writing to the following e-mail address: kolekcje@muzeumwarszawy.pl.

References

Sponsors

The Museum team continuously develops the collection and updates the information about the objects. If you have additional knowledge about this object, please contact us by writing to the following e-mail address: kolekcje@muzeumwarszawy.pl.