Object added to collection Object added to collection
Back Back

ul. Garwolińska 7, piętro 7, Grochów, Praga Południe, z cyklu "Na klatce"

Szpak-Ostachowska, Joanna

między 2018 a 2019

Rośliny doniczkowe na korytarzu bloku mieszkalnego przy ulicy Garwolińskiej 7, Grochów, warszawska dzielnica Praga Południe. Korytarz zastawiony jest roślinami, między nimi są hoja i drzewko szczęścia. Na posadzce stoją również baniaki z wodą oraz ręczna pralka Frania. Ujęcie wykonane pod światło. Klatka schodowa bloku mieszkalnego przy ulicy Garwolińskiej 7, który wybudowany został przez Robotniczą Spółdzielnię Mieszkaniową „Osiedle Młodych” około 1968 roku. Fotografia z cyklu Na klatce.

Cykl Na Klatce Joanny Szpak Ostachowskiej został wykonany na warszawskich osiedlach mieszkaniowych i ukazuje specyficzne zjawisko zagospodarowywania klatek schodowych poprzez zastawianie ich przedmiotami. Zwyczaj ten, charakterystyczny dla osiedli z długą historią, gdzie społeczność i więzi sąsiedzkie są silne, przejawia się przede wszystkim w wystawianiu na klatkę roślin doniczkowych. Ten gest ma dwa oblicza – z jednej strony jest to wyraz chęci udomowienia przestrzeni wspólnych, ich zazielenienia, nadania funkcji przydomowego ogrodu, z drugiej zaś – na klatkę często trafiają rośliny chore, usychające, które mają tam ostatnią szansę na odratowanie. Fotografie Ostachowskiej pokazują wiele więcej niż tylko rośliny doniczkowe na długich korytarzach bloków z czasów PRL. Widać na nich ogłoszenia, stołki, stoliki, butelki, kalendarze, obrazki, makatki i stojaki, a na drugim planie zobaczyć można też to, co za oknem – osiedla mieszkalne. Fotografowie rzadko wchodzą do wnętrz mieszkań i na klatki schodowe, przede wszystkim dlatego, że wymaga to dodatkowego zaangażowania, przejścia przez barierę drzwi zamkniętych domofonem. Ważnym nawiązaniem do cyklu Ostachowskiej mogą być znajdujące się w zbiorach fotografie wnętrz przedwojennych pałaców Zofii Chomętowskiej. Choć czas, architektura, otoczenie i mieszkańcy (widoczni tylko poprzez przedmioty) pochodzą z innych obszarów i grup społecznych, zasada fotografowania jest bardzo podobna. Seria Chomętowskiej jest wyjątkowa właśnie dlatego, że pokazuje wnętrza, które w sposób zawodowy i zaplanowany nie były w okresie dwudziestolecia międzywojennego fotografowane przez innych. Podobnie jest z cyklem Szpak Ostachowskiej. Cykl ten wpisuje się mocno w zainteresowania samej artystki, wyczulonej na tematy związane z mikro-społecznościami i oddolnymi ruchami, których działania wpływają na wygląd przestrzeni wspólnych.
Autorka opisu: Karolina Puchała-Rojek

  • Title: ul. Garwolińska 7, piętro 7, Grochów, Praga Południe, z cyklu "Na klatce"
  • Artist: Szpak-Ostachowska, Joanna
  • Date: między 2018 a 2019
  • Origin: Warszawa
  • Technique: druk atramentowy
  • Material: papier barytowy
  • Dimensions: wys. 36 cm, szer. 24 cm
  • Signatures:
  • Object type: fotografia
  • Inventory number: AF 38583

The Museum team continuously develops the collection and updates the information about the objects. If you have additional knowledge about this object, please contact us by writing to the following e-mail address: kolekcje@muzeumwarszawy.pl.

References

Sponsors

The Museum team continuously develops the collection and updates the information about the objects. If you have additional knowledge about this object, please contact us by writing to the following e-mail address: kolekcje@muzeumwarszawy.pl.