Object added to collection Object added to collection
Back Back

Józefa Dzięcioł, Maria Podwysocka, Maria Znamierowska i Fryderyka Lazarus w Naszym Domu w Pruszkowie

autorstwo nieznane

między 1919 a 1920

Fotografia przedstawia pracownice Naszego Domu – Józefę Dzięcioł, Marię Podwysocką, Marię Znamierowską i Fryderykę Lazarusównę – w jego pionierskim okresie w Pruszkowie.

Józefa Dzięcioł (1895–1983) rozpoczęła współpracę z pedagożką i działaczką oświatową Marią Falską w czasie I wojny światowej w Kijowie, gdzie razem z nią opiekowała się polskimi dziećmi. W okresie międzywojennym była wychowawczynią Naszego Domu, a później Zakładu Wychowawczego im. Michaliny Mościckiej w Spale.

Maria Podwysocka (1887–1976), z domu Warhanek, to działaczka społeczna przez lata związana z Naszym Domem, aktywna członkini Towarzystwa „Nasz Dom”, które od 1921 roku prowadziło placówkę. Była czynna w jego władzach, pracowała także na etacie jako sekretarka.

Maria Znamierowska (1898–1990), po mężu Prüfferowa, była etnografką, profesorką Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu, założycielką i dyrektorką Muzeum Etnograficznego w Toruniu. Od powrotu do Polski po I wojnie światowej do wiosny 1920 roku pracowała w Naszym Domu. Z placówki odeszła z powodu choroby.

Wszystkie trzy kobiety poznały Marię Falską i prawdopodobnie Henryka Goldszmita (Janusza Korczaka) w Kijowie podczas I wojny światowej.

Fryderyka Lazarusówna (1879–1942) to działaczka społeczna i członkini Polskiej Partii Socjalno-Demokratycznej. Była nauczycielką, pisarką, autorką książek dla dzieci. W latach 1919–1920 pracowała w Naszym Domu.

Autorka opisu: Magdalena Pęzińska

  • Title: Józefa Dzięcioł, Maria Podwysocka, Maria Znamierowska i Fryderyka Lazarus w Naszym Domu w Pruszkowie
  • Artist: autorstwo nieznane
  • Date: między 1919 a 1920
  • Origin: Pruszków
  • Technique: photographic techniques
  • Material: photographic paper
  • Dimensions: work: height 6 cm, width 8,4 cm
  • Signatures: niesygnowany
  • Object type: photograph
  • Inventory number: MHW 318/JK

The Museum team continuously develops the collection and updates the information about the objects. If you have additional knowledge about this object, please contact us by writing to the following e-mail address: kolekcje@muzeumwarszawy.pl.

References

The Museum team continuously develops the collection and updates the information about the objects. If you have additional knowledge about this object, please contact us by writing to the following e-mail address: kolekcje@muzeumwarszawy.pl.