Object added to collection Object added to collection
Back Back

Wazon z uchwytami w formie węży

lata 90-te XIX w.

On view Gabinet Brązów Warszawskich

Wazon z wężami - to jeden z najciekawszych przedmiotów w Gabinecie Brązów. Wyróżnia się - szlachetną formą, harmonią, starannym wykończeniem. Nadaje całości subtelny blask. Szczególną uwagę zwraca szlif diamentowy. Anglicy potrafili wykonywać głębokie szlify na ciężkim, grubym szkle. Dawały one doskonały blask. Jednak nałożony w 1746 r. podatek od wagi szkła ograniczył opłacalność pracy w tym ciężkim tworzywie. Natomiast w 1780 roku Irlandczycy ominęli powyższą trudność i wywalczyli prawo do wolnego handlu. Wówczas Anglicy znaleźli rozwiązanie … zaczęli się zatrudniać się w irlandzkich hutach, a czasem niejednokrotnie sami je zakładali. Anglicy i Irlandczycy współpracując nad dalszymi udoskonaleniami wprowadzali nowy sposób szlifowania, który szybko rozpowszechniał się w wielu krajach Europy. Z umiejętności tych słynęli zwłaszcza Francuzi, Niemcy i Czesi. Warszawskie firmy - w tym brązownicze - sprowadzały potrzebne elementy ze szkła szlifowanego najczęściej z Czech, do dziś słynących w Europie z wysokiej jakości wyrobów. Wazon zwraca uwagę również fantazyjnie wygiętymi uchami w kształcie węży. W XIX wieku motyw węża, wywodzący się ze sztuki antycznej, był chętnie stosowany w dekoracji. Z antyku przejęto także jego symbolikę. W starożytnym Rzymie węże uosabiały bóstwa ogniska domowego i rodziny; - wyobrażały genius loci - ducha miejsca. Wąż, - odradzający się poprzez zrzucanie skóry, był także symbolem życia i zdrowia. W XIX wiecznej Warszawie taka interpretacja motywu węża była czytelna. Temat węży przyjął się w dekoracji przedmiotów osobistych, pełniących funkcję amuletów, a także występował na elewacjach warszawskich budynków użyteczności publicznej. Wazony do kwiatów ciętych, modnych zwłaszcza w drugiej połowie XIX wieku stanowiły niezobowiązujący, choć nieraz bardzo cenny upominek. Zwyczaj ten popularny był również w latach międzywojennych. W jednym z numerów Mojej Przyjaciółki z 1934 roku czytamy: " Mężczyzna nie ofiarowuje znajomej kobiecie na imieniny, czy Boże Narodzenie żadnych przedmiotów, co najwyżej wazon z kwiatami". Nie jest wykluczone, że prezentowany w Gabinecie Brązów, wazon mógł stanowić taki właśnie upominek.

  • Title: Wazon z uchwytami w formie węży
  • Manufacture: Bracia Łopieńscy {2}
  • Date: lata 90-te XIX w.
  • Origin: Warszawa
  • Technique: odlewanie, szlifowanie, moletowanie, złocenie, formowanie, szlifowanie brylantowe
  • Material: brąz, szkło ołowiowe
  • Dimensions: śr. 11,5 cm; całość: wys. 35 cm, szer. 24 cm
  • Signatures:
  • Object type: wazon
  • Inventory number: MHW 22015

The Museum team continuously develops the collection and updates the information about the objects. If you have additional knowledge about this object, please contact us by writing to the following e-mail address: kolekcje@muzeumwarszawy.pl.

References

The Museum team continuously develops the collection and updates the information about the objects. If you have additional knowledge about this object, please contact us by writing to the following e-mail address: kolekcje@muzeumwarszawy.pl.