Object added to collection Object added to collection
Back Back

Ptaki

Łukasz Korolkiewicz

1986

Widok podwórza przy ulicy Targowej 63. Na pierwszym planie zwały brudnego śniegu i przepełnione blaszane kontenery na śmieci, do których zlatują się gołębie. W głębi na ścianie kamienicy figura Matki Bożej. Dominuje szary, przygnębiający koloryt. Obraz należy do cyklu warszawskich podwórek – wyludnionych, obskurnych, z odpadającymi ze ścian tynkami – których centralne miejsce zajmują śmietniki. Obrazy z tego cyklu – powstałego w okresie stanu wojennego i zaraz po jego zakończeniu – mają silny kontekst historyczny. Brzydota podwórek i ich przygnębiający klimat rozpadu odzwierciedla stan, w jakim tkwiła Polska w latach 80. XX wieku. Jedynym wyrazem nadziei zdają się być kapliczki z figurkami Matki Bożej lub Chrystusa ozdobione kolorowymi kwiatami i zapalonymi świecami.

Autor opisu: Jacek Bochiński

W czerwcu 1986 roku, miesiąc po powstaniu prezentowanego obrazu, odbyła się indywidualna wystawa artysty w krakowskiej galerii Inny Świat. W chałupniczo kopiowanej na powielaczu ulotce Tadeusz Nyczek pisał: „Od malarzy nowej figuracji dzieli go to, że jakby nie miał programu a przecież ma, tyle że nieco bardziej ukryty. Jest to mianowicie program malowania pełni świata, co mówiąc mam na myśli docenienie tak światła jak i cienia. Dosłownie i w przenośni. Urok ogrodów równoważony jest mrokiem cmentarnych krzyży”. I rzeczywiście, od samego początku Korolkiewicz nie wartościował wybieranych przez siebie tematów malarskich. W zarejestrowanej rok wcześniej rozmowie z Nawojką Cieślińską mówił: „Mimo że sytuacja jest ciężka i właściwie często prowadzi do apatii, to jednocześnie w masochistyczny sposób te nasze sprawy mnie pasjonują, karmię się nimi, są jakby rodzajem narkotyku. Teraz dosłownie i metaforycznie wyszedłem na ulicę. Dosłownie, ponieważ kiedyś mieszkałem w willowej dzielnicy pełnej drzew, ogrodów i trawników, a dzisiaj mieszkam na takiej kamiennej pustyni, gdzie jest mnóstwo sypiących się domów i wybetonowanych podwórek. A metaforycznie to ulica zmusiła, aby ją zauważyć. I tutaj nie jestem wyjątkiem a raczej typowym przykładem człowieka, który przeszedł metamorfozę wyjścia z prywatności, ze świata własnych spraw ku sprawom publicznym. Na tym polega, tak myślę, istniejąca dziś siła społeczna”.

W tym samym roku jego obrazy pojawiły się m.in. na ekspozycji „Kunst uit Polen” w Galerii Nouvelles Images w Hadze w Holandii, której kuratorem był Ton Berends.


Autorka opisu: Zofia Rojek

 • Title: Ptaki
 • Artist: Łukasz Korolkiewicz
 • Date: 1986
 • Origin: Warsaw
 • Technique: oil
 • Material: canvas
 • Dimensions: work: height 136 cm, width 170 cm
 • Object type: obraz
 • Inventory number: MHW 29660

The Museum team continuously develops the collection and updates the information about the objects. If you have additional knowledge about this object, please contact us by writing to the following e-mail address: kolekcje@muzeumwarszawy.pl.

Signatures, marking, inscriptions

 • sygn. na odwrocie, na płótnie: ŁUKASZ KOROLKIEWICZ | "PTAKI" V / 1986

References

 • Sprawozdanie Muzeum Warszawy 2016, s. 233; Bochiński J., Sztuka Warszawy. Warszawskie podwórka Łukasza Korolkiewicza, w: 'Skarpa Warszawska', 2017, 1, s. 60-61;

The Museum team continuously develops the collection and updates the information about the objects. If you have additional knowledge about this object, please contact us by writing to the following e-mail address: kolekcje@muzeumwarszawy.pl.