Object added to collection Object added to collection
Back Back

Słoń

między 1920 a 1939

On view Gabinet Brązów Warszawskich

Prezentowany słoń nawiązuje do zainteresowań warszawiaków zwierzętami .W okresie międzywojennym – w czasie, gdy powstała nasza rzeźba – serca warszawiaków podbijała historia słonicy Kasi i jej urodzonego w ZOO słoniątka, które zostało nazwane Tuzinką. Pisano o nim, że „ jest to najmniejszy w Europie słoń … podobny do tego, którego kupuje się <na szczęście> ”. Warto przy okazji podkreślić, że w mieszkaniach warszawskich powszechnie ustawiano rzeźby słoni z podniesioną trąbą. Jak czytamy w Mojej Przyjaciółce z 1937 r., „ słoń…przynosić ma szczęście tak wielkie, jak sam jest olbrzymi. Jeden jednak nie pomaga, musi ich być dziewięć ”.

W Warszawie pierwsze zwierzyńce powstawały przy dworach królewskich. Na skarpie Pałacu Kazimierzowskiego, gdzie mieściła się w XVII wieku menażeria, dzisiaj zwraca uwagę tablica opisująca miejsce walki Zagłoby z małpami, tak barwnie przedstawionej przez Henryka Sienkiewicza w „ Potopie”. Zainteresowania fauną egzotyczną przewijały także przez cały XIX wiek . Ówczesna prasa donosiła o badaniach prowadzonych przez Polaków na świecie, o zwierzętach i roślinach sprowadzanych do Warszawy. Między innymi rozpisywano się o Stefanie Szolc- Rogozińskim, który wraz z geologiem Tomaszem Tomczekiem i meteorologiem Leopoldem Janikowskim udał się do Kamerunu na statku, na którym łopotała flaga z herbem Warszawy – Syrenką. Pisano także o założonej przez niego kolonii polskiej i o zbiorach, które częściowo trafiły do Muzeum Etnograficznego w Warszawie. Wśród ciekawszych relacji zachowała się historia powstania „ gabinetu zoologicznego w Warszawie”, którego początki sięgały 1818 r., a także o sprowadzanych do warszawskich menażerii lwach, wielbłądach, żółwiach, małpach.

  • Title: Słoń
  • Manufacture: Bracia Łopieńscy {2}
  • Date: między 1920 a 1939
  • Origin: Warszawa
  • Technique: odlewanie, patynowanie
  • Material: brąz
  • Dimensions: wys. 40 cm, szer. 36 cm, gł. 15 cm
  • Signatures:
  • Object type: rzeźba
  • Inventory number: MHW 29891

The Museum team continuously develops the collection and updates the information about the objects. If you have additional knowledge about this object, please contact us by writing to the following e-mail address: kolekcje@muzeumwarszawy.pl.

References

The Museum team continuously develops the collection and updates the information about the objects. If you have additional knowledge about this object, please contact us by writing to the following e-mail address: kolekcje@muzeumwarszawy.pl.