Object added to collection Object added to collection
Back Back

Puszka na słodycze z widokami Warszawy

autorstwo nieznane

między 1918 a 1939

On view Gabinet Opakowań Firm Warszawskich

To biało-niebieskie, metalowe pudełko stylistyką przypomina ceramiczne wyroby z Delft. Jednak zamiast holenderskich czy egzotycznych pejzaży, typowych dla tej ceramiki, na bocznych ściankach i na wieczku pudełka przedstawiono charakterystyczne widoki polskiej stolicy: plac Zamkowy i Pałac na Wodzie w Łazienkach.

Metalowa szkatułka jest też wyjątkowa z innego powodu. W międzywojniu, kiedy powstało, większość pudełek i puszek wyraźnie propagowała wyroby i producentów. Niebiesko-biała szkatułka z zewnątrz pozbawiona jest jakichkolwiek odniesień do marki czy wyrobu. Patrząc na nie, nie wiemy od razu, z czyjej inicjatywy zostało wyprodukowane, ani co pierwotnie w nim przechowywano. Dopiero uchylenie wieczka rozwiewa tajemnicę. Na jego wewnętrznej stronie umieszczony jest charakterystyczny element identyfikacji znanego warszawskiego producenta słodkości – stylizowany podpis „E. Wedel”. Pomysłodawcą stworzenia takiego „logotypu” był Emil, syn i następca założyciela firmy, Karola. Popis miał on uchronić produkty firmy, cieszącej się coraz większą popularnością, od licznych podróbek.
Firma Wedel była pierwszą w Polsce fabryką czekolady. W 1851 roku przybyły z Turyngii Karol Ernest Wedel założył przy ulicy Miodowej róg Kapitulnej sklep i Parową Fabrykę Czekolady pod firmą C.E. Wedel. Ze względu na wielką popularność w 1865 roku syn założyciela, Emil, przeniósł zakład do nowych zabudowań przy ulicy Szpitalnej. Zaś w latach 30. XX wieku Jan (przedstawiciel kolejnego pokolenia rodziny) zbudował nową fabrykę na Kamionku. W 1949 roku fabrykę znacjonalizowano, a od 1951 do 1989 roku, czyli do momentu prywatyzacji, nosiła nazwę zakładów „22 Lipca d. E. Wedel”. Wyroby firmy do dziś, już pod innym zarządem, cieszą się powodzeniem.

Dokładne obejrzenie pudełka ujawnia jeszcze jednego producenta, tym razem samego opakowania. Pod górną krawędzią, z przodu odczytać można częściowo zatarty napis: „Tłocznia S.A. | Warszawa”. Firma ta była w latach 1920–1939 największym producentem blaszanych opakowań w Warszawie.

Autorka opisu: Lena Wicherkiewicz

 • Title: Puszka na słodycze z widokami Warszawy
 • Artist: autorstwo nieznane
 • Manufacture: TŁOCZNIA S.A.
 • Date: między 1918 a 1939
 • Origin: Warsaw
 • Technique: embossing, varnishing, galvanisation
 • Material: metal, varnish
 • Dimensions: work: length 22,4 cm; whole: height 16,7 cm, depth 16,6 cm
 • Object type: puszka
 • Inventory number: MHW 25110

The Museum team continuously develops the collection and updates the information about the objects. If you have additional knowledge about this object, please contact us by writing to the following e-mail address: kolekcje@muzeumwarszawy.pl.

Signatures, marking, inscriptions

 • na wewnętrznej stronie wieczka, w lewym dolnym rogu: Tłocznia S.A. Warszawa

References

 • Rzeczy Warszawskie, praca zbiorowa, Warszawa 2017, s.144-145

The Museum team continuously develops the collection and updates the information about the objects. If you have additional knowledge about this object, please contact us by writing to the following e-mail address: kolekcje@muzeumwarszawy.pl.