Metalowa szkatułka jest też wyjątkowa z innego powodu. W międzywojniu, kiedy powstało, większość pudełek i puszek wyraźnie propagowała wyroby i producentów. Niebiesko-biała szkatułka z zewnątrz pozbawiona jest jakichkolwiek odniesień do marki czy wyrobu. Patrząc na nie, nie wiemy od razu, z czyjej inicjatywy zostało wyprodukowane, ani co pierwotnie w nim przechowywano. Dopiero uchylenie wieczka rozwiewa tajemnicę. Na jego wewnętrznej stronie umieszczony jest charakterystyczny element identyfikacji znanego warszawskiego producenta słodkości – stylizowany podpis „E. Wedel”. Pomysłodawcą stworzenia takiego „logotypu” był Emil, syn i następca założyciela firmy, Karola. Popis miał on uchronić produkty firmy, cieszącej się coraz większą popularnością, od licznych podróbek.
Firma Wedel była pierwszą w Polsce fabryką czekolady. W 1851 roku przybyły z Turyngii Karol Ernest Wedel założył przy ulicy Miodowej róg Kapitulnej sklep i Parową Fabrykę Czekolady pod firmą C.E. Wedel. Ze względu na wielką popularność w 1865 roku syn założyciela, Emil, przeniósł zakład do nowych zabudowań przy ulicy Szpitalnej. Zaś w latach 30. XX wieku Jan (przedstawiciel kolejnego pokolenia rodziny) zbudował nową fabrykę na Kamionku. W 1949 roku fabrykę znacjonalizowano, a od 1951 do 1989 roku, czyli do momentu prywatyzacji, nosiła nazwę zakładów „22 Lipca d. E. Wedel”. Wyroby firmy do dziś, już pod innym zarządem, cieszą się powodzeniem.
Dokładne obejrzenie pudełka ujawnia jeszcze jednego producenta, tym razem samego opakowania. Pod górną krawędzią, z przodu odczytać można częściowo zatarty napis: „Tłocznia S.A. | Warszawa”. Firma ta była w latach 1920–1939 największym producentem blaszanych opakowań w Warszawie.
Autorka opisu: Lena Wicherkiewicz
This object belongs to the public domain.