Prezentowany dzban ceglasty, czyli wykonany z glin żelazistych wypalanych w atmosferze utleniającej, co daje mu odpowiednie, ceglaste zabarwienie, nie był zdobiony, ale wewnątrz został pokryty polewą zapewniającą szczelność naczyniu. Wyprodukowano go w XVIII w.
Ta niewielka fajansowa filiżanka powstała na przełomie XVIII/XIX w. Tego typu naczynia służyły wtedy do spożywania kawy lub herbaty.
Prezentowana filiżanka porcelanowa została wykonana w słynnej manufakturze w Miśni. Naczynie jest misternie zdobione na zewnątrz oraz wewnątrz, powstało w 2. poł. XVIII w. Jest to bez wątpienia przykład naczynia, z jakiego korzystali najbogatsi.
Ta porcelanowa filiżanka została ozdobiona modnym w XVIII i XIX w. wzorem tzw. kwiatów nieśmiertelnika. Wzór ten zaczerpnięto ze stylistyki dalekowschodniej, gdzie jego symbolika nawiązuje do cyklu życia i nieskończoności, XVIII w.
Podobnie jak filiżanka, spodek ten zdobiony był kwiatami nieśmiertelnika, wykonano go w Miśni między 1730 a 1750 r. Jak widać wzór ten często powielano.
Z takiej uboższej zastawy korzystano w biedniejszych domach lub przy stołach służby. Tutaj prezentujemy kubek wykonany z ceramiki tzw. białej. Pochodzące z XVII/XVIII w. naczynie częściowo pokryte było polewą.
Widoczny na zdjęciu kubek wykonany został z ceramiki tzw. ceglastej – nazwa pochodzi od koloru naczynia uzyskanego w wyniku wypału. W XVII/XVIII w., kiedy powstał, mógł służyć również jako czerpak do nabierania płynu z większego naczynia.
Bogato zdobiona malowidłami misa wykonana została w Miechocinie - najsłynniejszym ośrodku garncarskim wykonującym tzw. pseudomajolikę, czyli ceramikę nawiązującą do włoskich majolik, XVII w.
Bogato zdobiona misa, jednak wykonana w stylistyce odmiennej do tej z Miechocina. Był to najprawdopodobniej wyrób imitujący naczynia fajansowe, 1. poł. XVIII w.
Wyroby tego typu używane były zarówno w XVIII, jak i w XIX w. Prezentowana szklanka o klasycznym kształcie zdobiona jest lekkim kanelowaniem.
Tu mamy przykład podwójnego zastosowania naczynia. Pierwotnie służyło ono jako opakowanie produktu, a następnie jako naczynie stołowe, XX w. Tego typu naczynia funkcjonują w podobny sposób do dziś, choć w mniejszym stopniu.
Jest to rodzaj fajansu delikatnego, tzw. cream ware, produkowany w Manufakturze Wedgwooda. Josiah Wedgwood stworzył fabrykę produkującą nową odmianę fajansu – cream ware, a później również pearl ware, które szybko podbiły serca mieszkańców Europy. Jego fabryka działa do dziś. Naczynie wykonano według wzoru Royal, 2. poł. XVIII w.
Jest to rodzaj fajansu delikatnego, tzw. cream ware, produkowany w Mnufakturze Wedgwooda. Naczynie wykonano według wzoru Queen, 2. poł. XVIII w.
Ten talerz z miśnieńskiej manufaktury został ozdobiony tzw. wzorem cebulowym. Centralny element wzoru stanowi pęd bambusa z oplecioną wokół niego gałązką powojnika (symbol jedności), gałąź chryzantemy (symbol czasu, długiego życia) oraz gałązka japońskiego kwiatu Ominaschi (symbol dobrobytu). W bordiurze, czyli zdobieniu umieszczonym na kołnierzu talerza, znalazły się kwiaty nieśmiertelnika przeplatające się z owocami granatu (symbol odradzania się i płodności) i brzoskwini (symbol nieśmiertelności), przypominającymi cebulę – stąd pochodzi europejska nazwa wzoru zaczerpniętego z motywów dalekowschodnich, powstał między 1763 a 1774 r.
Talerz z miśnieńskiej manufaktury bez zdobień, bo i takie naczynia funkcjonowały, wykonany między 1761 a 1770 r.
Dec. 15, 2023 | Ewelina Więcek-Bonowska
Przy dawnym stole
Od końca XVII wieku można dostrzec intensywny rozwój zastawy stołowej. Z jednej strony zmieniły się techniki wytwarzania naczyń, z drugiej – samo tworzywo. Od XVIII wieku obok fajansu na stołach, zwłaszcza zamożnych, niepodzielnie panuje porcelana. Co ciekawe, częściej była ona wytwarzana w Europie niż sprowadzana z Dalekiego Wschodu. Sposób podawania posiłków oraz pojawienie się nowych produktów, takich jak kawa czy herbata, niejako wymusiły pojawienie się innych form naczyń i ewolucję zastawy.
Prezentowane obiekty pochodzą z wykopalisk, które przeprowadzono na terenie dawnego Pałacu Saskiego w 2006 i 2008 roku.
Dzban angobowany - pokryty pobiałą
Widoczny na zdjęciu dzban został pokryty angobą i bogato ozdobiony malowanym ornamentem nawiązującym do wzorów dalekowschodnich. Przedmiot pochodzi z 1. poł. XVIII w. W takich dzbanach podawano różne trunki.
previous comment